Powstanie nowa uczelnia wyższa. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Akademii Mazowieckiej w Płocku

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
PAP
PAP
Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku w ramach trzech wydziałów kształci studentów na 11 kierunkach pierwszego stopnia i na 4 kierunkach drugiego stopnia, a także na 2 jednolitych magisterskich o profilu praktycznym.
Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku w ramach trzech wydziałów kształci studentów na 11 kierunkach pierwszego stopnia i na 4 kierunkach drugiego stopnia, a także na 2 jednolitych magisterskich o profilu praktycznym. Adam Jankowski
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Akademii Mazowieckiej w Płocku. Uroczyste podpisanie ustawy miało miejsce w Belwederze. – Akademia Mazowiecka oznacza rozwój Płocka. To publiczna uczelnia, która uzyskuje nowe możliwości, stwarza nowe perspektywy dla władz uczelni, kadry, ale i studentów – mówił prezydent.

Zgodnie z ustawą Akademia Mazowiecka w Płocku ma powstać 1 października w miejscu Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Nadzór nad nią ma sprawować minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego.

– Ta chwila, wieńcząca cały proces legislacyjny, ale przede wszystkim wieńcząca wieloletnie starania władz uczelni o to, aby uzyskać status akademii, wieńczy pewien proces, który oznacza rozwój – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda wyjaśnił, że Akademia Mazowiecka ma trzy wydziały, 11 kierunków kształcenia pierwszego stopnia, cztery kierunki drugiego stopnia i dwa kierunki jednolitych studiów magisterskich. Poinformował, że od zbliżającego się nowego roku akademickiego w Akademii Mazowieckiej w Płocku ruszy kierunek psychologia, a w przyszłym roku w ramach ochrony zdrowia kierunek lekarski.

– Ale co jest najważniejsze? Rozwój. Rozwój w bardzo ważnym polskim mieście, mieście historycznym (...). A więc jest to jedno z najstarszych polskich miast – miasto historyczne, książęce, królewskie – miasto korony polskiej, a zarazem miasto rozwoju polskiej edukacji – mówił.

Andrzej Duda przypomniał, że w Płocku wciąż działa najstarsze liceum w Polsce – założone w 1180 roku.
Zdaniem prezydenta dokonane właśnie przekształcenie uczelni publicznej w akademię stwarza nową perspektywę dla władz uczelni i dla mieszkańców Płocka.

– W mieście, które liczy 120 tys. mieszkańców, w mieście, które ma ogromne znaczenie w swoim regionie – tutaj właśnie na Mazowszu – oznacza rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój – ocenił prezydent.

Andrzej Duda zastrzegł, że jest zwolennikiem tworzenia mniejszych uczelni, nie tylko wielkich uniwersytetów w miastach takich, jak Warszawa, Kraków czy Lublin. – Ale także w tych w mniejszych ośrodkach. Nie tylko dlatego, żeby zapewnić możliwość kształcenia się na miejscu tym, którzy nie chcą zmieniać miejsca swojego pobytu i opuszczać swoje rodzinne strony po to, żeby studiować w wielkim mieście. Ale także i tym, którzy po prostu nie mogą tego zrobić z wielu względów – czy materialnych, czy rodzinnych – nie mogą sobie pozwolić na to, by opuścić swoje rodzinne strony – podkreślił.

Mienie obejmujące własność i inne prawa majątkowe Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku mają stać się mieniem akademii z dniem jej utworzenia. Akademia przejmie też z dniem utworzenia prawa i zobowiązania Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Z dniem utworzenia akademii pracownicy zatrudnieni w Mazowieckiej Uczelni Publicznej staną się pracownikami akademii, a studenci Mazowieckiej Uczelni Publicznej – staną się studentami akademii.

Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku w ramach trzech wydziałów kształci studentów na 11 kierunkach pierwszego stopnia i na 4 kierunkach drugiego stopnia, a także na 2 jednolitych magisterskich o profilu praktycznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl