Powstanie polski koncern multienergetyczny? Rada Ministrów podjęła stosowne kroki

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Rada Ministrów dała zielone światło na połączenie PGNiG i PKN ORLEN
Rada Ministrów dała zielone światło na połączenie PGNiG i PKN ORLEN Fot. Polska Press/Adam Jankowski
Jest zielone światło na połączenie spółek PGNiG SA oraz PKN ORLEN. Rada Ministrów przyjęła wniosek w tej sprawie, a także udzieliła zgodę na zbycie pakietu mniejszościowego akcji PKN ORLEN – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w komunikacie prasowym.

Konsolidacja sektora paliwowo-energetycznego?

Rada Ministrów wyraziła zgodę na połączenie spółek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz Polski Koncern Naftowy ORLEN. Połączenie obu firm będzie elementem procesu konsolidacji spółek polskiego sektora paliwowo-energetycznego obejmującej ORLEN, LOTOS oraz PGNiG. Wiodącą rolę w tym procesie będzie miał ORLEN. Rozwiązanie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu, co jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej.

Transformacja energetyczna

Postępująca transformacja energetyczna na świecie stanowi duże wyzwanie dla spółek sektora paliwowo-energetycznego, gdyż zakłada stopniowe odchodzenie od węglowodorów i paliw konwencjonalnych na rzecz nowych i bardziej zrównoważonych źródeł energii. W konsekwencji, spółki sektora zmuszone są do szukania nowych, perspektywicznych obszarów biznesowych, które będą w stanie zagwarantować im możliwość długoterminowego rozwoju.

Koncern multienergetyczny

Dzięki konsolidacji sektora paliwowo-energetycznego, powstanie silny polski koncern multienergetyczny, z wiodącą rolą ORLEN. Wykorzystując efekt synergii, będzie on zdolny do sprostania wyzwaniom transformacji energetycznej oraz konkurowania na rynku z europejskimi i światowymi firmami. Nowy koncern stanie się największą spółką w Europie Środkowo-Wschodniej.

Polski koncern multienergetyczny postawi na dywersyfikację prowadzonej działalności i utrzymanie konkurencyjności w długim terminie. W perspektywie 2030 r. koncern może stać się jednym z największych zintegrowanych producentów petrochemii w Europie.

Pakiety mniejszościowe

Jednocześnie Rada Ministrów wyraziła zgodę na zbycie:

- pakietu mniejszościowego akcji Skarbu Państwa w ORLENIE (14.161.080 akcji stanowiących 2,26% udziału w kapitale zakładowym ORLEN i taki sam udział w ogólnej liczbie głosów w ORLEN);

- pakietu mniejszościowego akcji Skarbu Państwa w ORLENIE (14.161.080 akcji stanowiących 2,26% udziału w kapitale zakładowym ORLEN i taki sam udział w ogólnej liczbie głosów w ORLEN).

Zbycie akcji nastąpi w związku z uwarunkowaniami regulacyjnymi połączenia ORLENU z PGNiG, które wynikają z przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl