Pozbawienie dokumentu po trzydziestu latach
Łyżwiarce figurowej Margaricie Drobiazko zostało odebrane obywatelstwo Litwy. Przyczyniła się do tego głowa państwa Gitanas Nauseda. Powodem decyzji było popieranie przez zawodniczkę wojny na Ukrainie.
Trzydzieści lat temu Drobiazko otrzymała litewski obywatelstwo.
Prezydencka Komisja ds. Obywatelstwa w czwartek jednomyślnie opowiedziała się za pozbawienia Drobiazko obywatelstwa Litwy za jej „publiczne poparcie dla reżimu Kremla prowadzącego wojnę na Ukrainie”.
Sprzeciw litewskiego prezydenta
W sierpniu 2022 roku wobec Drobiazko pojawiły się zarzuty o wspieranie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Stało się to po tym, jak w towarzystwie partnera sportowego a prywatnie męża, Litwina Povilasa Vanagasa, wystąpiła w Soczi w widowisku zorganizowanym przez byłą rosyjską łyżwiarkę Tatianę Nawkę, żonę rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa.
W reakcji na to prezydent Nauseda skreślił tę znaną parę łyżwiarzy z listy osób odznaczonych Orderem Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina V klasy wskazując, że „wymazali swoje osiągnięcia cynicznym aktem uczestnictwa w komercyjnej imprezie w Soczi”.
Drobiazko wraz z mężem zdobyli pierwsze w historii medale dla Litwy w łyżwiarstwie figurowym. Uczestniczyli też w pięciu igrzyskach olimpijskich.
Gitanas Nauseda funkcję prezydenta piastuje od 12 lipca 2019 roku. (PAP)
