Poziom wody w Odrze powoli wzrasta w Krośnie Odrzańskim. Według wodowskazu wynosi obecnie 372 centymetry. Przekroczony został już stan alarmowy (350 centymetrów). Wydaje się, że rzeka na razie jest spokojna, ale w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin poziom wody ma gwałtownie wzrosnąć. Kulminacyjna fala w Krośnie Odrzańskim przewidywana jest na wtorek (24 września).
Tak obecnie wygląda Odra w Krośnie Odrzańskim:
Poziom Odry ma być podobny do tego z 1997 roku. Krosno Odrza...
Krosno szykuje się na powódź podobną do tej z 1997 roku
W niedzielę (22 września) o godz. 10.00 odbyła się konferencja burmistrza Krosna Odrzańskiego, Grzegorza Garczyńskiego, który przekazywał aktualne informacje dotyczące powodzi oraz odpowiadał na pytania mieszkańców.
Sytuacja powodziowa w Lubuskiem - NA ŻYWO:
- Poziom wody w Odrze w ciągu nocy przybyło zaledwie 9 centymetrów, ale jesteśmy już ponad 20 cm ponad stanem alarmowym. Woda już wylewa się na poldery zalewowe na łąkach w okolicach Połupina — mówi G. Garczyński.
Burmistrz dodał, że według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej fala kulminacyjna będzie przechodzić przez Krosno Odrzańskie we wtorek (24 września) w godzinach popołudniowych i osiągnie w Nietkowie 660 cm, a w Połęcku 560 cm.
- IMGW nie prowadzi pomiarów w Krośnie, ale szacujemy, że wysokość wody w naszym mieście może osiągnąć od 580 do nawet 600 cm — wylicza G. Garczyński. - To oznacza, że poziom wody będzie podobny do tego z 1997 roku, czyli z powodzi tysiąclecia.
- Najgorsze przed nami. W najbliższych dnia będzie się coraz szybciej podnosić. Przyglądamy się temu co się dzieje we Wrocławiu, Głogowie i Nowej Soli — dodaje burmistrz Krosna Odrzańskiego.
Radnica i Osiecznica najbardziej zagrożone
W sobotę (21 września) wieczorem odbyło się kolejne posiedzenie Sztabu Kryzysowego Powiatu Krośnieńskiego.
- Najbardziej zagrożone miejscowości to Radnica i Osiecznica. Możliwa jest również tzw. „cofka”, która ponownie podniesie poziom rzeki w Starym Raduszcu, przekraczając stan alarmowy — informuje starosta krośnieński, Anna Januszkiewicz. - W przypadku konieczności relokacji, dla mieszkańców przygotowano miejsca na hali sportowej przy SP3.
Przedstawiciele okolicznych gmin również informowali o sytuacji w swoim regionie. W gminie wiejskiej Gubin najbardziej narażone na zalanie są Łomy i Kosarzyn, w gminie Maszewo w ostatnich dniach trwały intensywne prace, aby zabezpieczyć Połęcko i Rybaki. Sytuacja w Połupinie (gm. Dąbie) jest stabilna - woda może zagrażać jedynie budynkom gospodarczym.
- Na koniec ponownie apelujemy o unikanie spacerów po wałach przeciwpowodziowych - dodaje A. Januszkiewicz. - Nadchodząca fala jest długa, co oznacza, że woda będzie w nich utrzymywać się przez dłuższy czas, narażając je na ogromną eksploatację. Może to znacząco osłabić ich strukturę, co stwarza poważne zagrożenie. Dla bezpieczeństwa swojego i innych, prosimy o zachowanie ostrożności i unikanie tego terenu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Potężna powódź nawiedziła Lubuskie. 14 lat temu Odra zalała Krosno Odrzańskie. Zobacz zdjęcia!