To kolejne zatrzymanie w tym śledztwie. Cztery tygodnie wcześniej funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali byłych wiceprezesów zarządu Enea S.A. Maksymiliana G. i Krzysztofa Z.
Czytaj więcej: Byli wiceprezesi spółki Enea zatrzymani przez CBA. Działali na szkodę spółki?
– Jako osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi spółki Enea S.A. w Poznaniu, działając wspólnie i w porozumieniu oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę, nadużyli udzielonych im uprawnień - mówi Piotr Kaczorek z CBA.
Zatrzymany w czwartek były prezes Enea SA Maciej O. usłyszy zarzuty w wielkopolskim Wydziale Prokuratury Krajowej w Poznaniu. Badana przez CBA sprawa dotyczy niekorzystnego dla spółki zakupu linii energetycznej między Polską a Białorusią. Zakup mostu energetycznego przyniósł co najmniej 15 mln zł strat, a do transakcji doszło w sierpniu 2011 r.
Z ustaleń CBA wynika, że zakupu dokonano od spółki Z. Ltd. z raju podatkowego, od podmiotu prawa cypryjskiego. Stwarzano przy tym pozory korzystnego dla Enea przedsięwzięcia dotyczącego utworzenia mostu energetycznego, mającego służyć do eksportu oraz tranzytu energii przez system Białorusi na rynek Polski i Unii Europejskiej. Linia nie miała jednak wystarczającej mocy, a wcześniej nie przeprowadzono żadnych analiz dotyczących strony technicznej i finansowej transakcji – zaznaczają śledczy.
Jak twierdzi Piotr Kaczorek Enea kupiła też ponad połowę udziałów spółki A., która była właścicielem części linii elektroenergetycznej Brześć – Wólka Dobryńska. – Zakup udziałów w spółce A. nie był konieczny do obrotu energią elektryczną poprzez Białoruś, a kupujący o tym wiedzieli – mówi Kaczorek.
POLECAMY:
Najgorsze mieszkania do wynajęcia
Poznań: Najlepsze burgery w Poznaniu [TOP10]

Najdziwniejsze ogłoszenia na klatkach schodowych

Najpiękniejsze Rolniczki w Polsce
Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]
Skąd się wzięły nazwy tych miejsc w Poznaniu?
Bydgoskie CBA zatrzymało 5 osób ws. ustawiania przetargów w PKP na 5 mln zł - zobacz wideo: