Poznań, Drawsko Pomorskie, Łask: tam będą bazy wojsk amerykańskich w Polsce

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Podpisane w Nowym Jorku między prezydentami Polski i USA deklaracja o pogłębianiu współpracy obronnej zawiera takie konkrety, jak sześć nowych lokalizacji dla wojsk amerykańskich w naszym kraju.

Tysiąc żołnierzy amerykańskich więcej w Polsce, Wysunięte Dowództwo Dywizyjne USA, eskadra bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 i wspólne Centrum Szkolenia Bojowego.

To podstawowe zapisy zawarte w polsko-amerykańskiej deklaracji o pogłębianiu współpracy obronnej, podpisanej w poniedziałek w Waszyngtonie przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa.

Uzgodniono sześć nowych lokalizacji dla amerykańskich wojsk. I tak na siedzibę Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego oraz grupy wsparcia Sił Lądowych USA wybrano Poznań. Z kolei Centrum Szkolenia Bojowego, które będzie służyło polskim i amerykańskim żołnierzom będzie w Drawsku Pomorskim, a w Łasku znajdzie się siedziba eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Do uzgodnienia pozostała jedynie lokalizacja dla pancernej brygadowej grupy bojowej.
-Przemieścimy żołnierzy do Polski – zapowiedział prezydent USA po podpisaniu deklaracji o pogłębieniu współpracy wojskowej Polski i USA. Donald Trump dodał, że część kosztów poniesie Polska i to również nasz kraj zbuduje infrastrukturę. Prezydent USA wyraził nadzieję, że będzie to”piękna infrastruktura”.

-Przeniesiemy tam część żołnierzy i to oni (Polska) poniesie część kosztów; jesteśmy za to bardzo wdzięczni, ta umowa też to omawia – mówił Trump, a pytany o to, czy w przyszłości będzie w Polsce jeszcze więcej amerykańskich żołnierzy, odparł tylko: „o tym jeszcze porozmawiamy”.

Z kolei sekretarz stanu USA Mike Pompeo przyznał, że polski resort obrony oraz Departament Obrony USA „wykonały ciężką i bardzo znaczącą pracę”. Zapowiedział też, że „najprawdopodobniej” Waszyngton będzie przenosił do Polski swoje jednostki raczej “z innych rejonów Europy”, a nie ze Stanów Zjednoczonych.
W grę, jak się przypuszcza, wchodzi przerzucenie wojsk z Niemiec, bo Waszyngton nie raz bardzo krytycznie wypowiadał się w sprawie niewystarczających nakładów ponoszonych przez niemiecki rząd na cele wojskowe. Od kilku miesięcy mówiło się o możliwym przesunięciu tysiąca żołnierzy USA z Niemiec do Polski właśnie.
Poniedziałkowa deklaracja stanowi uzupełnienie podpisanej w czerwcu między obu krajami w Warszawie deklaracji o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zapowiadała ona kontynuację prac nad umacnianiem więzi wojskowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz amerykańskich zdolności obronnych i odstraszania w Polsce.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl