Tysiąc żołnierzy amerykańskich więcej w Polsce, Wysunięte Dowództwo Dywizyjne USA, eskadra bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 i wspólne Centrum Szkolenia Bojowego.
To podstawowe zapisy zawarte w polsko-amerykańskiej deklaracji o pogłębianiu współpracy obronnej, podpisanej w poniedziałek w Waszyngtonie przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa.
Uzgodniono sześć nowych lokalizacji dla amerykańskich wojsk. I tak na siedzibę Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego oraz grupy wsparcia Sił Lądowych USA wybrano Poznań. Z kolei Centrum Szkolenia Bojowego, które będzie służyło polskim i amerykańskim żołnierzom będzie w Drawsku Pomorskim, a w Łasku znajdzie się siedziba eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
Do uzgodnienia pozostała jedynie lokalizacja dla pancernej brygadowej grupy bojowej.
-Przemieścimy żołnierzy do Polski – zapowiedział prezydent USA po podpisaniu deklaracji o pogłębieniu współpracy wojskowej Polski i USA. Donald Trump dodał, że część kosztów poniesie Polska i to również nasz kraj zbuduje infrastrukturę. Prezydent USA wyraził nadzieję, że będzie to”piękna infrastruktura”.
-Przeniesiemy tam część żołnierzy i to oni (Polska) poniesie część kosztów; jesteśmy za to bardzo wdzięczni, ta umowa też to omawia – mówił Trump, a pytany o to, czy w przyszłości będzie w Polsce jeszcze więcej amerykańskich żołnierzy, odparł tylko: „o tym jeszcze porozmawiamy”.
Z kolei sekretarz stanu USA Mike Pompeo przyznał, że polski resort obrony oraz Departament Obrony USA „wykonały ciężką i bardzo znaczącą pracę”. Zapowiedział też, że „najprawdopodobniej” Waszyngton będzie przenosił do Polski swoje jednostki raczej “z innych rejonów Europy”, a nie ze Stanów Zjednoczonych.
W grę, jak się przypuszcza, wchodzi przerzucenie wojsk z Niemiec, bo Waszyngton nie raz bardzo krytycznie wypowiadał się w sprawie niewystarczających nakładów ponoszonych przez niemiecki rząd na cele wojskowe. Od kilku miesięcy mówiło się o możliwym przesunięciu tysiąca żołnierzy USA z Niemiec do Polski właśnie.
Poniedziałkowa deklaracja stanowi uzupełnienie podpisanej w czerwcu między obu krajami w Warszawie deklaracji o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zapowiadała ona kontynuację prac nad umacnianiem więzi wojskowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz amerykańskich zdolności obronnych i odstraszania w Polsce.
