Pasek artykułowy - wybory

Poznań: W centrum miasta odkryto masowy grób. Na placu Kolegiackim mogło być pochowanych nawet kilkuset zmarłych [ZDJĘCIA]

Grzegorz Szkiłądź
W centrum Poznania odkryto masowy grób. Znaleźli go archeolodzy pracujący na placu Kolegiackim. Mogło tu być pochowanych nawet kilkuset zmarłych.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
W centrum Poznania odkryto masowy grób. Znaleźli go archeolodzy pracujący na placu Kolegiackim. Mogło tu być pochowanych nawet kilkuset zmarłych.Przejdź do kolejnego zdjęcia ---> Łukasz Gdak
W centrum Poznania odkryto masowy grób. Znaleźli go archeolodzy pracujący na placu Kolegiackim. Mogło tu być pochowanych nawet kilkuset zmarłych.

Badania archeologów na placu Kolegiackim w Poznaniu trwają już trzeci rok. Prace odbywają się w miejscu dawnej poznańskiej kolegiaty.

- W ostatnim czasie odsłoniliśmy ogromny grób zbiorowy. To miejsce, gdzie złożono szczątki osób zmarłych, pochowanych najpierw w samym kościele, a potem w trakcie robót budowlanych wydobytych i ponownie złożonych - informuje archeolog Artur Dębski.

Powtórnie pochowanych mogło tam zostać nawet kilkuset zmarłych.

- Staramy się po kawałku odkrywać zarys najważniejszego historycznego kościoła Poznania. Kolegiata zachowała się w bardzo złym stanie. Mury w większości zostały rozebrane. Udaje nam się odsłonić ich fragmenty - zaznacza archeolog.

Kolegiata św. Marii Magdaleny w Poznaniu to jeden z największych gotyckich kościołów w Polsce, którego wieża przez wiele stuleci stanowiła jeden z symboli miasta. W 1802 roku po kolejnym pożarze zapadła decyzja, by już go nie odbudowywać. W jego miejscu znajduje się obecnie plac Kolegiacki, zaś funkcję i patronkę świątyni przejął stojący w bezpośrednim sąsiedztwie kościół pojezuicki.

- Natrafiliśmy ostatnio na dwa całkiem nieźle zachowane filary, wyznaczające podziały wewnątrz samego obiektu. Z najciekawszych znalezisk archeologicznych możemy wymienić fragment zachowanej średniowiecznej posadzki z płytek ceramicznych oraz elementy wystroju. Trafiliśmy do miejsca, gdzie te ozdoby zostały wyrzucane. Zachowały się też tynki z fragmentami malowideł - mówi Artur Dębski.

Zobacz, co wcześniej znaleziono na placu Kolegiackim:

Już 850 zabytków znaleziono na placu Kolegiackim

Poznań: Już 850 zabytków znaleziono na placu Kolegiackim [ZDJĘCIA]

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Władko.
Może by tak raz zrobić dobre wykopki a nie co zrobią porządną zieleń ktoś podejmuje decyzje o wykopaliskach.Tak dzieje się od wielu lat i tak marnuje się pieniądze.
E
Eustachy
jest jednym wielkim cmentarzem. Każda epoka miała swoje ofiary, koszty każdej władzy , okupacji, "cywilizacji" i pomorów.
Wróć na i.pl Portal i.pl