Spis treści
Co to jest Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych?
Rada Ministrów 22 lutego przyjęła przedłożoną przez ministra cyfryzacji uchwałę w sprawie ustanowienia rządowego programu pod nazwą Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych. Dokument określa działania w ramach pięciu priorytetów na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych:
- rozwój edukacji cyfrowej,
- zapewnienie każdemu możliwości rozwoju kompetencji cyfrowych,
- wsparcie kompetencji cyfrowych osób pracujących,
- rozwój zaawansowanych kompetencji cyfrowych,
- wzmocnienie zarządzania i koordynacji działań w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych.
Jak informuje KPRM, rząd planuje przeznaczyć 2 mld 789 mln zł na Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych. Celem programu jest natomiast podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych w społeczeństwie, ale także zwiększenie liczby specjalistów ICT na rynku pracy.
Szkolenia i wsparcie dla cyfrowych talentów
Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych, jak tłumaczy resort cyfryzacji, zakłada stworzenie stabilnego i elastycznego systemu edukacji i szkoleń. W jego ramach obywatele mają rozwijać kompetencje cyfrowe, stosownie do ich potrzeb i oczekiwań. Program będzie też uwzględniał zmieniające się uwarunkowania technologiczne, społeczne i gospodarcze. To ważne, bo według projektu, program ma być realizowany do 2030 roku – zatem zarówno program, jak i jego uczestnicy muszą nadążać za rozwojem cyfrowych technologii.
W szkoleniach ma wziąć udział ponad 1,5 mln obywateli, w tym 270 tys. nauczycieli wszystkich poziomów nauczania - także akademickich - oraz innych edukatorów. Szkolenia obejmą też ponad 4 tys. pracowników małych i średnich przedsiębiorstw. Przeszkolonych zostanie 77 tys. pracowników administracji publicznej szczebla rządowego i 124 tys. samorządowego oraz 40 tys. pracowników kultury. Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych przewiduje też wsparcie 24 tys. młodych talentów informatycznych. Mają być to zarówno wyróżniający się w tej dziedzinie uczniowie szkół podstawowych, jak i szkół ponadpodstawowych, a także studenci.
Jakie będą efekty?
Według ministerialnych założeń Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych ma sprawić, że w 2030 roku 80 proc. mieszkańców Polski będzie posiadać co najmniej podstawowe kompetencje cyfrowe. Blisko połowa będzie mogła pochwalić się ponadpodstawowymi kompetencjami w tej dziedzinie. Projekt przewiduje, że 6 proc. aktywnych osób na rynku pracy będą stanowić specjaliści ICT. Niemal jedną trzecią w grupie tych specjalistów stanowić mają kobiety. Na szczeblu administracji rządowej funkcjonować ma natomiast ugruntowany i sprawdzony mechanizm koordynacji i monitorowania działań, które na bieżąco będą wspierały rozwój kompetencji cyfrowych.
Źródło:
