Na jakie poparcie mogą liczyć poszczególne partie?
Z sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl wynika, że Zjednoczona Prawica uzyskałaby w wyborach 39 proc. poparcia. To o dwa punkty proc. więcej niż w poprzednim badaniu z końca kwietnia.
Na Koalicję Obywatelską chce głosować 27 proc. badanych, co oznacza spadek o 1 punkt proc. w porównaniu do poprzedniego sondażu.
Głosowanie na Lewicę zadeklarowało na 9 proc. – to mniej o 1 punkt proc.
Na Konfederację chce głosować 8 proc. (mniej o 1 punkt proc.), na Polskę 2050 – 7 proc. (poparcie bez zmian); na Polskie Stronnictwo Ludowe – 6 proc. (o 1 punkt proc. więcej); na ugrupowanie Kukiz'15 – 2 proc. (bez zmian); zaś na Porozumienie – zero wskazań (poprzednio 1 proc.). Chęć głosowania na inne ugrupowanie zadeklarowało 2 proc. badanych.
Jaka frekwencja podczas wyborów?
Frekwencja wyniosłaby 60 proc. 46 proc. respondentów odpowiedziało, że „zdecydowanie”, a 14 proc. „raczej” wzięłoby udział w wyborach. Deklarowana frekwencja wzrosła o 2 punkty proc. Łącznie 31 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie poszłoby na wybory - 17 proc. „zdecydowanie nie”, a 14 proc. - „raczej nie”. 9 proc. ankietowanych powiedziało, że „trudno powiedzieć”.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 28 kwietnia do 2 maja 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1048 osób.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
dś
Źródło: