"Zapewnienie bezpiecznego udziału przywódcom Izraela w uroczystościach 27 stycznia 2025 roku, polski rząd traktuje jako wpisujące się w oddanie hołdu narodowi żydowskiemu, którego miliony Córek i Synów stało się ofiarami Zagłady dokonanej przez III Rzeszę" – głosi uchwała rządu, zacytowana w komunikacie Kancelarii Premiera.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka potwierdziła w czwartek w Studiu PAP, że prezydent Andrzej Duda zwrócił się do polskiego rządu o zapewnienie możliwości udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz premiera Izraela Benjamina Netanjahu, gdyby ten wyraził taką wolę.
Tusk: żaden przedstawiciel Izraela nie zostanie zatrzymany podczas uroczystości w Auschwitz
Izraelski premier podlega nakazowi aresztowania wydanemu przez Międzynarodowy Trybunał Karny w związku z oskarżeniem o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy. Trybunał w listopadzie wydał nakaz aresztowania na wniosek głównego prokuratora MTK w kontekście kampanii wojskowej Izraela przeciw terrorystycznej organizacji Hamas.
"Mamy z jednej strony werdykt Międzynarodowego Trybunału, a z drugiej strony jest dla mnie oczywiste od samego początku, że premier Izraela, czy prezydent Izraela, czy inny przedstawiciel państwa Izrael powinien mieć pełne prawo i poczucie bezpieczeństwa, jeśli wizytuje obóz koncentracyjny Auschwitz, szczególnie w rocznicę. Dlatego prosiłem zarówno ministra sprawiedliwości, jak i ministra spraw zagranicznych, aby przygotowali uchwałę i kilka dni nad nią pracowali" - powiedział szef rządu.
Premier przekazał też, że dysponuje informacją z ambasady, że na uroczystościach Izrael ma reprezentować minister edukacji.
"Czy to będzie premier, czy prezydent, czy minister edukacji - tak jak jest to w tej chwili deklarowane - państwa Izrael, ktokolwiek z nich przybędzie do Oświęcimia, na uroczystości w Auschwitz, będzie miał zapewnione bezpieczeństwo i nie zostanie zatrzymany" - zapowiedział Tusk.
Tusk: uchwała rządu jest precyzyjna, dotyczy obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz
"Nie wyobrażam sobie, żeby liderzy polityczni państwa Izrael nie mogli bezpiecznie uczestniczyć w obchodach rocznicy wyzwolenie Auschwitz, to w ogóle jest nieakceptowalne" - podkreślił premier.
Tusk dodał podczas rozmowy z dziennikarzami w Sejmie, że uchwała, w której rząd zadeklarował, że zapewni wolny i bezpieczny udział najwyższym przedstawicielom Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu "jest precyzyjna".
"Ta decyzja dotyczy obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Dla nas jest też bardzo ważne, żeby Polska nie była wśród tych państw, które w sposób jawny i demonstracyjny chcą lekceważyć decyzję międzynarodowych trybunałów" - podkreślił Tusk.
Źródło: