Premier Mateusz Morawiecki dla euroactiv.com: Praktyka polityczna pokazała, że liczy się przede wszystkim głos Niemiec i Francji

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Mateusz Morawiecki w artykule dla euroactiv.com napisał, że zniesienie zasady jednomyślności w UE pozwoliłoby na dominację silniejszych i większych państw nad mniejszymi i słabszymi.
Mateusz Morawiecki w artykule dla euroactiv.com napisał, że zniesienie zasady jednomyślności w UE pozwoliłoby na dominację silniejszych i większych państw nad mniejszymi i słabszymi. Fot. Marek Szawdyn/Polska Press
Premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym na euractiv.com artykule napisał, że zasada jednomyślności jest "zaworem bezpieczeństwa" chroniącym Unię Europejską przed dominacją najsilniejszych państw członkowskich. Premier odniósł się do ostatnich wypowiedzi europosłów o zasadności prawa weta w Unii Europejskiej. Zniesienie zasady jednomyślności, zdaniem szefa polskiego rządu, mogłoby doprowadzić do dominacjo państw większych i silniejszych nad mniejszymi i słabszymi.

''Praktyka polityczna pokazała, że liczy się przede wszystkim głos Niemiec i Francji. Mamy więc do czynienia tylko z formalną demokracją, a tak naprawdę z oligarchią, w ramach której władzę sprawują najsilniejsi. Co więcej, to właśnie oni popełniają błędy i nie przyjmują krytyki z zewnątrz'' - czytamy w artykule premiera.

Jak zaznaczył Mateusz Morawiecki, zniesienie zasady jednomyślności przybliżyłoby strukturę Unii Europejskiej do modelu, w którym silni i więksi mieliby dominować nad słabszymi i mniejszymi.

Czy wojna na Ukrainie wpłynie na Unię Europejską?

Premier dodał, że tocząca się na Ukrainie wojna jest odpowiednim momentem, by "rozliczyć sumienie Europy" i móc wreszcie rozmawiać o prawdziwie demokratycznych wartościach.

"Zbyt długo najważniejszą wartością dla wielu krajów była niska cena rosyjskiego gazu. (...) Pokonanie imperializmu w Europie jest również wyzwaniem dla samej Unii Europejskiej. Wszystkie organizacje międzynarodowe mogą przeciwstawić się imperializmowi tylko wtedy, gdy będą stały na straży podstawowych wartości - wolności i równości wszystkich swoich państw członkowskich" - napisał Mateusz Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów zaapelował do wszystkich europejskich przywódców o ,"odwagę do myślenia w kategoriach adekwatnych do czasów, w których żyjemy". Jak podkreślił, Rosja może zostać pokonana - dzięki Ukrainie i wsparciu Unii Europejskiej - jednak do tego potrzebne są konsekwentne działania. Przypomniał, że to właśnie dzięki dostawom sprzętu na na front, Ukrainie udaje się odwrócić kierunek trwającej wojny.

"Musimy także pokonać zagrożenie imperializmem w Unii. Dlatego potrzebujemy głębokiej reformy, która przywróci dobro wspólne i równość jako główne zasady Unii" - napisał premier.

Dodał, podstawą współpracy musi być zawsze konsensus, a nie dominacja najsilniejszych.

Parlament Europejski podważa zasadę jednomyślności

W Parlamencie Europejskim pojawiły się głosy, które podważają zasadę jednomyślności w Unii Europejskiej, w ramach której poszczególne kraje członkowskie mogą korzystać z prawa weta. W połowie lipca kanclerz Niemiec Olaf Scholz stwierdził, że "nie możemy już sobie pozwolić na krajowe weta, na przykład w polityce zagranicznej, jeśli chcemy być nadal słyszalni w świecie konkurujących ze sobą wielkich mocarstw".

Źródło: Polskie Radio 24

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl