Premier Mateusz Morawiecki o Żołnierzach Wyklętych. "Przypisywano im zbrodnie, których nie popełnili. Cześć i chwała Bohaterom!"

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Niezłomni i nieugięci - to Żołnierze Wyklęci! - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.
Niezłomni i nieugięci - to Żołnierze Wyklęci! - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Fot. ipn.gov
Niezłomni i nieugięci - to Żołnierze Wyklęci! - napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. Zaznaczył, że przypisywano im zbrodnie, których nie popełnili oraz odwołał się do słów Adama Mickiewicza podkreślając, że nie Polska nie zapomni o czynach dokonanych przez "Wyklętych".

Premier Mateusz Morawiecki o Żołnierzach Wyklętych

Szef rządu przypomniał, że w tym roku 1 marca już po raz trzynasty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

"Święto upamiętniające bohaterów antykomunistycznego podziemia niepodległościowego zainicjował w 2010 roku śp. Prezydent Lech Kaczyński" - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

"Przypisywano im zbrodnie, których nie popełnili. Odmawiano im godności ludzkiej, dezawuując ich patriotyzm i złożoną przysięgę żołnierską. A oni - niestrudzeni, wciąż walczyli o suwerenną ojczyznę" - podkreślił Morawiecki.

Wiedzy o "Wyklętych" nie można było nabyć w szkole

Premier przypomniał, że "wiedzy o Wyklętych przez wiele lat nie można było nabyć w szkole".

"Historię Żołnierzy Wyklętych przekazali mi Rodzice, dlatego chciałbym dziś szczególnie podkreślić wagę wartości i historii, jakie przekazywane są w polskich rodzinach z pokolenia na pokolenie. Rozmawiajmy, pytajmy, uczmy się od naszych rodziców, babć i dziadków, bo ta wiedza i relacje są bezcenne - zarówno dla nas samych, jak i przyszłości Polski" - napisał premier.

Jak również podkreślił, "Niezłomnym winni jesteśmy nie tylko pamięć".

"Winni jesteśmy im kontynuację ich dzieła, które zmierzało ku temu, aby Polska była wolna, niepodległa, demokratyczna, ale także silna, bezpieczna i dostatnia" - podkreślił.

Odwołanie do słów Adama Mickiewicza

Szef rządu we wpisie przypomniał także słowa Adama Mickiewicza, który napisał: "Jeśli zapomnę o nich – ty Boże na niebie zapomnij o mnie".

"Nie zapomnimy! Cześć i chwała Bohaterom!" - podkreślił premier.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego 1 marca od 2011 r. Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowani zostali przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – Łukasz Ciepliński i jego towarzysze walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Najciekawsze wydarzenia w związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Koncerty, pokazy filmów, wykłady historyczne, promocje książek oraz warsztaty – to tylko niektóre z propozycji przygotowanych przez instytucje kultury z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przedstawiamy najciekawsze wydarzenia, które będą miały miejsce w różnych częściach Polski.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

1 marca

  • godz. 18.00 – Pokaz filmu "Wyklęty".

2 marca

  • godz. 18.00 – Pokaz filmu "Inka".

4 marca

  • godz. 10.00 – Zawody strzeleckie o puchar dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych na strzelnicy wirtualnej.

od 1 do 5 marca bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej muzeum i ekspozycji czasowych.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

1 marca

  • godz. 18.00 – koncert pt. "Piosenki z partyzanckiego notesu "Leszka" i "Lufy" w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego. Na warstwę artystyczną koncertu złożą się utwory wojenne i partyzanckie zanotowane w notesie Olgierda Christy – żołnierza i dowódcy szwadronu 5. Brygady Wileńskiej AK, który prowadził zapiski w 1946 r. w czasie walk na Pomorzu oraz w dzienniku ppor. Henryka Wieliczko "Lufy" także dowódcy w 5. Brygadzie Wileńskiej AK.

Centrum Historii Zajezdnia

1 marca
- godz. 18.00 – Spotkanie wokół książki "Podpułkownik Ludwik Marszałek "Zbroja" w kinie Centrum Historii Zajezdnia. W wydarzeniu udział wezmą: autor Tomasz Balbus oraz Krzysztof Marszałek, syn Ludwika Marszałka ps. "Zbroja".

Instytut Pileckiego

Pokaz filmu "Łagier 0331" w terminach:

  • 1 marca 2023, godz. 18.00 – Kino Kultura-Dom Kultury Gołdap
  • 2 marca 2023, godz. 12:00 i godz. 17:00 – Bartoszycki Dom Kultury
  • 3 marca 2023, godz. 12:00 – Muzeum Kultury Ludowej Węgorzewo
  • 3 marca 2023, godz. 18:00 – Gminny Ośrodek Kultury Wydminy

Biblioteka Narodowa i Narodowe Centrum Kultury

3 marca

  • godz. 18.00 – Koncert "Ocalony przez poezję", poświęcony pamięci Jerzego Konarzewskiego – poety, żołnierza AK, konspiratora, więźnia niemieckich obozów zagłady i komunistycznych więzień.
Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl