Prezydent Andrzej Duda: Nie zrezygnujemy z węgla. Deklaracja zaskoczyła uczestników Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach

Bartosz Wojsa
Prezydent Duda na COP24. Nie ma dzisiaj w Polsce strategii całkowitej rezygnacji z węgla. To nasz strategiczny surowiec.
Prezydent Duda na COP24. Nie ma dzisiaj w Polsce strategii całkowitej rezygnacji z węgla. To nasz strategiczny surowiec. Dziennik Zachodni
Prezydent Andrzej Duda na Barbórce w kopalni w Brzeszczach powiedział: Nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo. Podkreślił tym samym wagę swoich słów w Katowicach na Szczycie Klimatycznym COP24: Nie ma dzisiaj w Polsce strategii całkowitej rezygnacji z węgla. To nasz strategiczny surowiec, więc trudno, byśmy z niego rezygnowali - taką zaskakującą deklarację prezydent Andrzej Duda powtórzył dwukrotnie podczas dzisiejszego (3 grudnia) oficjalnego rozpoczęcia szczytu klimatycznego w Katowicach.

Prezydent Andrzej Duda cytowany jest na całym świecie po zaskakujących dwóch stwierdzeniach:

  1. Nie ma dzisiaj w Polsce strategii całkowitej rezygnacji z węgla. To nasz strategiczny surowiec, więc trudno, byśmy z niego rezygnowali.
  2. Dopóki ja pełnię w Polsce urząd prezydenta, nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo.

W poniedziałek, 3 grudnia, odbył się pierwszy oficjalny dzień szczytu klimatycznego w Katowicach, który potrwa do 14 grudnia. Podczas ceremonii otwarcia szeroko o ważnej roli Polski w szczycie klimatycznym mówił między innymi prezydent Polski Andrzej Duda. COP24 w Katowicach jest trzecim odbywającym się w naszym kraju, choć Polska przewodniczy konferencji już po raz czwarty. Poprzednie szczyty w Polsce odbywały się w 2008 roku w Poznaniu (COP14) i w 2013 roku w Warszawie (COP19). Na organizację COP24 Polska przeznaczyła 250 mln złotych.

COP24 w Katowicach to wydarzenie, które obserwuje cały świat. Nie umknęła uwadze obserwatorów wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy o węglu, którego "mamy na 200 lat". Te słowa skomentowała organizacja Greenpeace: "żeby uniknąć katastrofy klimatycznej musimy przestać go spalać w ciągu 12 lat". Internauci komentują również węglowe dekoracje na stoiskach COP24 i powitanie gości przez orkiestrę górniczą. Wszyscy natomiast chętnie fotografują się z Arnoldem Schwarzennegerem

Andrzej Duda i Arnold Schwarzenegger NOWE MEMY COP24 Katowic...

Dlaczego COP24 odbywa się w Katowicach? Tak zdecydowali przedstawiciele ONZ, biorąc pod uwagę nie tylko zaplecze obiektów, w których można wydarzenie zorganizować, ale też zaplecze noclegowe i restauracyjne, aż w końcu po argument dotyczący tego, że Katowice na przestrzeni lat przeszły diametralną zmianę, również w kwestii działań na rzecz ochrony klimatu.

COP24 w Katowicach: Rozpoczął się szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach.

COP24 LIVE ONLINE Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach. Cerem...

- Polska jest dziś gotowa do wzięcia swojej części odpowiedzialności za międzynarodowe bezpieczeństwo - tym razem także w wymiarze polityki klimatycznej - mówił prezydent Andrzej Duda. - Katowice zaliczane są obecnie do grona najbardziej zielonych miast w Polsce. Czy to nie zadziwiające, a zarazem symboliczne, że tegoroczna konferencja COP24 odbywa się w tym samym miejscu, w którym kiedyś czynna była kopalnia węgla? - dodawał.

Prezydent wyliczał w trakcie ceremonii, że Polsce udało się zredukować emisję gazów cieplarnianych o 30 proc. w stosunku do roku bazowego 1988 (wymaganie Protokołu z Kioto to 6 proc.), zapewniając bezpieczeństwo energetyczne oraz rozwój przemysłu oparty na „efektywnych technologiach węglowych”.

Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach to świetna okazja do prezentacji dla miast, państw i organizacji.

COP24 Katowice: Stoiska państw, krajów i organizacji. Kto za...

Później padły jednak zaskakujące słowa o węglu, które już teraz odbijają się szerokim echem w mediach na całym świecie. Prezydent Duda mówił konkretnie o roli węgla w polskiej energetyce. Jego zdaniem, „węgiel nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu i postępem technologicznym w tym zakresie”.

Barbórka - święto wszystkich górników, przypada na 4 grudnia, a nazwa tego święta nawiązuje do św. Barbary - patronki całej górniczej braci. Zobaczcie najlepsze memy na Barbórkę

Barbórka 2022. Zobacz najlepsze górnicze memy. Dzień Górnika...

- Nie ma dzisiaj w Polsce strategii całkowitej rezygnacji z węgla. To nasz strategiczny surowiec, więc trudno, byśmy z niego rezygnowali - podkreślał prezydent Andrzej Duda po raz drugi na spotkaniu z przedstawicielami mediów.

We wtorek, 4 grudnia w czasie górniczej barbórki w Brzeszczach Andrzej Duda powiedział:

- Dopóki ja pełnię w Polsce urząd prezydenta, nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo - oświadczył we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas Barbórki w Brzeszczach.

Podczas swojego wystąpienia prezydent Duda wskazał na jedną z proponowanych deklaracji szczytu klimatycznego COP 24 w Katowicach - Just Transition, mówiącej o "sprawiedliwym i solidarnym zmienianiu świata w sensie przemysłowym, po to, aby w jak największym stopniu oszczędzić klimat".

- To oznacza przede wszystkim uwzględnianie w tym wszystkim interesów społeczeństw, uwzględnienie interesów ludzi, miejsca pracy, dbałość o rodzinę, o to wszystko, co jest naszą codziennością - mówił. - To nie sztuka wszystko zlikwidować i zostawić ludzi bez pracy, zostawić państwo bez zaplecza i załamać gospodarkę - dodał.

Prezydent tłumaczył, że istotne jest to, aby „zmieniać gospodarkę w taki sposób, aby realizować zasadę zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie dbać o interesy państwa i społeczeństwa w jak największym możliwym stopniu".

Taka retoryka dziwi, zwłaszcza ekologów. Spalanie węgla emituje bowiem CO2, jeden z gazów cieplarnianych, który przyczynia się do negatywnych zmian klimatu. Dlatego ekolodzy od dawna mówią o tym, że z węgla trzeba stopniowo rezygnować.

Długo nasze siatkarki nie mogły zatrzymać rywalek. W bloku Magda Godos i Dominika Kuczyńska (z prawej). Pod siatką Maria Biełoborodowa (nr 2).

AZS Białystok - Urałoczka. Czasem warto zebrać takie baty.

Przypomnijmy, że najważniejszym celem szczytu jest planowane przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego porozumienie paryskie, czyli pierwszej w historii międzynarodowej umowy, która zobowiąże wszystkie państwa świata do działań w celu zatrzymania globalnego ocieplenia i ochrony klimatu. Każde państwo zobowiązane będzie do przedstawienia swoich planów na kolejne lata. Polscy przedstawiciele chcą, by w porozumieniu pojawiło się zwiększenie działań w obszarze walki o czyste powietrze, ale też elektromobilność (czyli m.in. elektryczne pojazdy) i zwiększenie terenów zielonych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 41

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Szczeciner
Za Odrę do. Stettina ;) ??
g
gość
Aleś ty głupi. Niemcy olewają was i wasze śmierdzące polnische wirtschaft moczem.
Was nawet nie stać na utrzymanie etosu pracy!
k
kasienka
o Tusku i jego przybledach. Dlaczego jesteś ordynarny?
k
kasienka
...
R
Realista historyczny
Plan jest taki: zakazać wydobycia węgla i jego spalania. Ale - Polska musi się jakoś ogrzewać. No to gaz z gazrurki Ribbentropp-Mołotow Bis. Oczywiście, zakazujemy też samochodów z silnikami spalinowymi. No to elektryki - a skąd? A z Niemiec, Francji czy innych takich tam. Polska i tak nie produkuje własnych samochodów, więc nie ma problemu. Ale ale, potrzebujemy prądu do tych elektryków. A skąd, skoro elektrownie na węgiel zamknięte, a atomu nam Niemcy nie pozwolą zbudować? Ano, prąd kupujemy z Niemiec. A skoro kopalnie zamknięte, to je Niemiec tanio kupi, przecież nas nie będzie stać na utrzymanie nieczynnych wyrobisk. A za np. 100 lat węgiel będzie niesamowicie cenny jako surowiec do (wyłącznie) produkcji chemicznej. Tyle tylko, że kopanie w Polsce będą już niemieckie.
I tak małymi kroczkami, pod hasłem ekologii, metodą salami, znikamy.
c
czarny murzyn
W dniu 04.12.2018 o 18:29, Gość napisał:

Bo "wyngiel" panie Schwarzenegger, rozumisz pan, to jest takie polskie złoto i dopóki prezydentem będzie A.Duda a górnicze związki zawodowe będą miały takie wpływy, to "wyngiel" będzie dalej wydobywany i spalany w piecach ku chwale ojczyzny i zdrowiu obywateli, najwyżej będziemy chodzić do sklepu w maskach.

I jemu właśnie chodzi o to, by te maski były stylizowane na wizerunek Terminatora, (wiesz, prawa autorskie za gadżet i te sprawy)  

n
niepatriota
Problem jest raczej w tym aby lobby węglowe nie mordowało (co w Polsce ma miejsce) alternatywnych źródeł energii (OZE). Trudno znaleźć cień logiki w polityce PiS. Z jednej strony dąży do ograniczenia importu rosyjskiego gazu i ropy, z drugiej zwiększa import ruskiego węgla. PiS zahamował rozwój energetyki wiatrowej a jednocześnie szuka zleceń dla polskich stoczni, dla których budowa wież dla elektrowni wiatrowych były ważnym elementem w portfelu zamówień.
q
q, rwa wsiowy obuchu
to dopasuj polsko gospodarkie do potrzeb Polaka,
bo potem, jak zwykle bedzie za pozno ...
D
D....a
A Ty strzel sobie---- modl sie o zdrowie bo o rozum zapozno.
G
Gość

Bo "wyngiel" panie Schwarzenegger, rozumisz pan, to jest takie polskie złoto i dopóki prezydentem będzie A.Duda a górnicze związki zawodowe będą miały takie wpływy, to "wyngiel" będzie dalej wydobywany i spalany w piecach ku chwale ojczyzny i zdrowiu obywateli, najwyżej będziemy chodzić do sklepu w maskach.

.
pis robi w galoty , człowiek Tadeusza Rydzyka zakłada partię. Powstaje "Ruch Prawdziwa Europa"
p
prawidłowo
to podstawa,a reszta UE niech sie wali na ryj.
S
SAC
Wstyd ze Polska ma takiego przywódcę /no może niezupełnie/który plecie takie głupoty. Marionetka w rękach "najukochańszego przywódcy"?
k
kasienka
Prawi i Sprawiedliwi je ocalili. Nie wiedzą o tym tylko Ferdki Kiepskie niedouk z PO.
k
kasienka
wypisujesz?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl