Prezydent Andrzej Duda ws. projektu o SN: Jeśli jest większość, niech najpierw zostanie uchwalony. Dopiero potem jest decyzja prezydenta

Mateusz Zbroja
Opracowanie:
Prezydent Andrzej Duda zabrał głos ws. projektu nowelizacji ustawy o SN. "Jeśli jest większość, to niech najpierw zostanie uchwalony w Sejmie".
Prezydent Andrzej Duda zabrał głos ws. projektu nowelizacji ustawy o SN. "Jeśli jest większość, to niech najpierw zostanie uchwalony w Sejmie". Fot. Adam Jankowski
Jeśli jest większość, to niech najpierw projekt nowelizacji ustawy o SN zostanie uchwalony. Dopiero potem jest decyzja Prezydenta RP - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda we wpisie na Twitterze. Dodał, że w tym momencie kwestią kluczową jest odpowiedź na dwa pytania dotyczącego tego projektu.

Andrzej Duda zabrał głos ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym

"Wobec dyskusji toczonej przez polityków różnych opcji, przypominam, że w lutym 2022 przygotowałem projekt zmian w SN, który miał przychylność KE. Był więc kompromis i potem akceptacja KPO. Niestety, wielomiesięczna zwłoka w Sejmie i zmiany w ustawie doprowadziły do impasu" - napisał we wtorek prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

Prezydent zaznaczył, że w odniesieniu do nowego projektu o SN pojawiają się dwa pytania. "Czy jest zgodny z Konstytucją i czy jest dla niego większość sejmowa(?)" - pyta prezydent.

"Jeśli większość jest, niech najpierw zostanie uchwalony. Dopiero potem jest decyzja Prezydenta RP" - zaznaczył Duda.

Kulisy sporu o nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

13 grudnia ubiegłego roku posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o SN. Według autorów ma on wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.

Dwa dni po złożeniu projektu prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w jego przygotowaniu ani nie konsultowano go z nim. Zaznaczył, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować. Zaapelował jednocześnie o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem. Projekt krytykuje koalicjant PiS - Solidarna Polska.

Co zakłada nowelizacja ustawy o SN?

Projektem o SN Sejm miał zająć się jeszcze w grudniu ubiegłego roku, ale został on zdjęty z porządku obrad. Zapowiedziano jego konsultacje i prace nad projektem dwóch zespołów legislacyjnych: prezydenckiego oraz rządowego. 16 grudnia prezydent odbył serię konsultacji ws. projektu noweli ustawy o SN: z premierem Mateuszem Morawieckim i marszałek Sejmu Elżbietą Witek, z prezesem NSA Jackiem Chlebnym, a także z ministrem ds. europejskich Szymonem Szynkowskim vel Sękiem.

Zgodnie z tym projektem sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał NSA, a nie jak obecnie utworzona niedawno Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Projekt przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas testu o przesłankę ustanowienia sędziego "na podstawie ustawy".

Z kolei 15 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, której projekt złożył prezydent, a której głównym założeniem była likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN i utworzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Zmian tych oczekiwała Komisja Europejska, m.in. od nich uzależniając akceptację KPO i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Mimo wejścia noweli w życie środków z KPO Polska nie otrzymała. Do projektu podczas prac w Sejmie zostały wprowadzone m.in. poprawki Solidarnej Polski. Jak mówił we wtorek wiceszef MFiPR Marcin Horała, wówczas poprawki SP do prezydenckiego projektu wydawały się kosmetyczne, ale z perspektywy czasu można je ocenić jako błąd.

od 16 lat

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl