Pracujący na Uniwersytecie Oksfordzkim Polak prof. Artur Ekert - profesor fizyki kwantowej na Wydziale Matematyki Stosowanej i Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu w Cambridge, profesor Narodowego Uniwersytetu w Singapurze, pionier kryptografii kwantowej - jest wymieniany jako jeden z kandydatów do tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - podała szwedzka agencja prasowa TT, powołując się na zestawienie amerykańskiej firmy Clarivate Analytics.
Naukowiec miałby zostać doceniony przez komitet noblowski za "pracę nad technologiami informatycznymi, w tym kryptografią kwantową".
Laureat zostanie ogłoszony we wtorek w Sztokholmie.
Artur Ekert urodził w 1961 roku we Wrocławiu. Uczył się w IV LO im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie. Za wybitne osiągnięcia w 1980 roku otrzymał dyplom kopernikowski przyznawany wybitnym absolwentom rzeszowskiej szkoły.
ZOBACZ WIDEO: Dyrektor VI LO w Rzeszowie Danuta Stępień o Arturze Ekercie i jego szansach na Nobla z fizyki. Taką nagrodę z Polaków otrzymała dotąd tylko Maria Skłodowska - Curie
Artur Ekert ukończył studia z zakresu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Uniwersytecie Oksfordzkim – podaje Wikipedia. W latach 1987-1991 był doktorantem w Wolfson College, gdzie odbywał studia pod kierunkiem Davida Deutscha oraz Keitha Burnetta.
W swojej rozprawie doktorskiej pokazał jak splątanie może zostać wykorzystane do kwantowej dystrybucji klucza z zapewnieniem pełnego bezpieczeństwa przesyłania informacji.
Po ukończeniu studiów doktorskich Artur Ekert pracował w latach 1991-1994 na stanowisku Junior Research Fellow, a od 1994 jako Research Fellow, w Merton College na Uniwersytecie Oksfordzkim. W okresie tym był założycielem pierwszej grupy badawczej, przekształconej później w Centre for Quantum Computation, zajmującej się kryptografią kwantową oraz kwantowym przetwarzaniem informacji. Grupa ta została utworzona w ramach Clarendon Laboratory na Uniwersytecie Oksfordzkim.
W latach 1998-2002 pracował jako profesor fizyki na Uniwersytecie Oksfordzkim i jako Fellow oraz Tutor in Physics w Keble College.
W latach 1993-2000 zajmował także pozycję Howe Fellow w Royal Society.
W latach 2002-2007 zajmował stanowisko Leigh-Trapnell Professor of Quantum Physics na Wydziale Matematyki Stosowanej i Fizyki Teoretycznej oraz stanowisko Professorial Fellow w King's College na Uniwersytecie w Cambridge. W okresie tym prowadzona przez niego grupa badawcza Centre for Quantum Computation działała w ramach Uniwersytetu w Cambridge. Obecnie badanie w zakresie informatyki kwantowej na Uniwersytecie w Cambridge prowadzone są w ramach grupy Centre for Quantum Information and Foundations.
Od roku 2007 Artur Ekert zajmuje stanowisko profesora fizyki kwantowej w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Oksfordzkiego. Również od 2007 zajmuje stanowisko profesora honorowego Lee Kong Chian (Lee Kong Chian Centennial Professor) na Narodowym Uniwersytecie Singapuru.
Za swoją pracę nad wykorzystaniem splątania w kryptografii Artur Ekert został nagrodzony w 1995 roku Medalem Maxwella przyznawanym przez Institute of Physics a w roku 2007 Medalem Hughesa przyznawanym przez Royal Society.
Artur Ekert jest również jako uczestnik projektu IST-QuComm współlaureatem Nagrody Kartezjusza za rok 2004 przyznawanej przez Unię Europejską za wybitne osiągnięcia w zakresie nauki i technologii będące rezultatem badań międzynarodowych na poziomie europejskim.
Zainteresowania naukowe Artura Ekerta obejmują dziedzinę przetwarzania informacji w systemach kwantowo-mechanicznych, ze szczególnym uwzględnieniem kryptografii i obliczeń kwantowych.
Inne ważne prace Ekerta dotyczą wymiany stanów kwantowych, szacowaniem optymalnych stanów kwantowych oraz transferem stanów kwantowych. Jest on również znany z prac nad połączeniem pojęcia dowodów matematycznych oraz praw fizyki, jak również z popularnonaukowych publikacji z dziedziny historii nauki.
