Są pierwsze konkrety rządowego programu Mieszkanie Plus dla woj. łódzkiego. Premier Beata Szydło w środę wskazała pierwsze 17 miast w których rozpocznie się pilotażowa budowa tanich mieszkań pod wynajem, ale nie było wśród nich miast w woj. łódzkim.
Służby wojewody łódzkiego przygotowały jednak wstępne lokalizacje, przy których mogłyby powstać bloki w programie Mieszkanie Plus. Jest ich 149, ale nie jest to jeszcze lista ostateczna. Na razie są na niej 22 działki w pow. bełchatowskim (12 w Zelowie, jedna w Bełchatowie i osiem w gminie Kleszczów). W Brzezinach, Kutnie, Poddębicach, Piątku i Zduńskiej Woli przygotowano po jednej działce. Aż 26 takich działek jest w pow. łaskim. Ponadto na liście wojewody są cztery działki w pow. łowickim (trzy w Łowiczu), 27 w pow. łódzkim wschodnim (m.in. w Rzgowie, Koluszkach i Nowosolnej) i kolejne 27 działek w pow. tomaszowskim (dwie w samym Tomaszowie).
Kolejne 36 działek, które brane są pod uwagę, znajduje się w pow. zgierskim (w Zgierzu, Aleksandrowie Łódzkim, Strykowie i Ozorkowie). Listę zamykają lokalizacje w Piotrkowie Trybunalskim, których jest cztery.
Czytaj:Program "Mieszkanie plus". Samorządy nie rezygnują z budowy mieszkań
Niestety ma żadnej lokalizacji w Łodzi, ale nie jest to lista ostateczna dla Narodowego Programu Budowy Mieszkań w woj. łódzkim.
Na razie wiadomo tylko, że Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości SA, któremu wiceminister infrastruktury i budownictwa zlecił wdrażanie budowę „rządowych” mieszkań, zainteresował się szczególnie dwiema lokalizacjami w woj. łódzkim i poprosił o bliższe informacje na ich temat. Chodzi o jedną z działek w Piotrkowie i jedną w Kutnie. Czy to oznacza, że na obu tych działkach powstaną pierwsze w naszym regionie budynki w programie Mieszkanie Plus?
Tego nie wiadomo. Urzędnicy wojewody nie odpowiedzieli nam na pytanie, kiedy program może ruszyć w naszym województwie.
Na wstępnej liście wojewody łódzkiego nie ma żadnej lokalizacji w Sieradzu. Ale władze tego miasta zapewniają, że są programem zainteresowane. Sieradzki magistrat wstępnie planuje wybudowanie „rządowego” bloku na terenie, który leży przy ul. Sikorskiego.
- Mamy tam dużą działkę, tereny pod mieszkaniówkę - mówi Rafał Matysiak, wiceprezydent Sieradza. - Tam też ma takie tereny Sieradzka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Z tego co wiem, spółdzielnia będzie chciała tam budować mieszkania pod wynajem. Prowadzimy już rozmowy z SSM. Trzeba też podkreślić, że jeszcze ustawa nie weszła w życie, więc wszystko jest na bardzo wstępnym etapie.
Czytaj:Rozmowa „Dziennika Łódzkiego“: Państwowe mieszkania tańsze niż rynkowe
Władze Sieradza przeprowadziły już rozmowy na szczeblu krajowym.
- Rozmawialiśmy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i z Ministerstwem Infrastruktury. Czekamy na ustawę i wytyczne. W przeciągu tygodnia albo dwóch planujemy jeszcze specjalną konferencję o wdrażaniu programu na terenie miasta - dodaje wiceprezydent Matysiak.
Współpraca: as, bed
Czym jest Mieszkanie plus |
Mieszkanie Plus to kolejny sztandarowy program rządu premier Beaty Szydło. W środę podpisano listy intencyjne na budowę pierwszych mieszkań w 17 polskich miastach. Pierwsza faza programu obejmie budowę 6 tys. mieszkań. Wstępnie po budowę wytypowano nieruchomości w: Białej Podlaskiej, Chorzowie, Dębicy, Gliwicach, Katowicach, Kobyłce, Nowej Dębie, Pelplinie, Poznaniu, Radomiu, Skawinie, Stalowej Woli, Starogardzie Gdańskim, Trzebini, Tychach, Wałbrzychu i Wrześni. Zgodnie z założeniami programu, powstaną tam tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz bez uwzględnienia kosztów eksploatacji i mediów w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść 12 - 24 zł za metr kwadratowy. Do udziału w programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Pierwsze mieszkania powinny powstać w ciągu dwóch lat. md |
Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 3-9 października 2016 roku
