Spis treści
Apel Prokuratora Krajowego
Portal i.pl otrzymał treść oświadczenia Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego, która jest odpowiedzią na działania Prokuratora Generalnego Adama Bodnara.
– Oświadczam, że nie kierowałem do Prokuratora Generalnego żadnych wniosków o powołanie na stanowiska prokuratorów Prokuratury Krajowej prokuratorów Andrzeja Janeckiego, Marka Jamrogowicza , Anny Adamiak i innych wymienionych dzisiaj w komunikacie Prokuratora Generalnego. W związku z tym te nominacje są bezskuteczne z uwagi na brak wniosku uprawnionego w tym względzie organu, którym jest Prokurator Krajowy. Jednocześnie apeluję do prokuratorów wykonujących czynności w Prokuraturze Krajowej i innych prokuraturach wszystkich szczebli oraz urzędników prokuratury, oraz innych osób zatrudnionych o przestrzeganie obowiązującego prawa – napisał Dariusz Barski.
Powołania na stanowiska prokuratorów
– W pierwszej kolejności zespół śledczy przeanalizuje wszelkie zawiadomienia dotyczące Funduszu Sprawiedliwości, które w ostatnich latach zostały skierowane do poszczególnych prokuratur w kraju, a także wyniki kontroli Funduszu prowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli – poinformował resort sprawiedliwości na platformie X.
Jak przekazano, kierownikiem zespołu będzie prokurator PK Marzena Kowalska. W skład zespołu weszli także prokurator Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Piotr Woźniak oraz prokurator Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Wielgomas.
Wcześniej w piątek MS informowało o powołaniu na stanowiska prokuratorów Prokuratury Krajowej sześciorga prokuratorów zdegradowanych w 2016 r. Wśród nich była prok. Kowalska - jedna z zastępców jedynego szefa prokuratury oddzielonego od ministra po 1990 r., czyli Andrzeja Seremeta.
Tydzień temu resort informował z kolei, że prokurator generalny Adam Bodnar powoła w Prokuraturze Krajowej zespół śledczy do spraw Funduszu Sprawiedliwości, który ma badać prawidłowości zarządzania i wydatkowania środków z tego Funduszu.
Resort sprawiedliwości wskazywał wtedy, że zespół będzie złożony z prokuratorów, którzy przyjrzą się zawiadomieniom i postępowaniom, jakie trafiły do prokuratury w ostatnich latach w tej sprawie.
Przede wszystkim - przekazano - ma on przeanalizować zawiadomienia dotyczące Funduszu Sprawiedliwości, które zostały skierowane do poszczególnych prokuratur w kraju. "Chodzi o wszelkie zawiadomienia – zarówno od osób fizycznych, jak i od instytucji państwowych" - zaznaczyło MS.
Ważnym elementem działań Zespołu - podkreślano - będzie kwestia zakupu systemu Pegasus z pieniędzy Funduszu Sprawiedliwości.
– Zespół śledczy sprawdzi m.in. postępowanie przygotowawcze dotyczące fundacji Ex Bono. Obejmuje ono zawiadomienie Najwyższej Izby Kontroli i zostało skierowane do Prokuratury Rejonowej w Opolu – przekazał ponadto resort.
Sprawa środków z Funduszu Sprawiedliwości
Jak podano, 27 grudnia ub.r. zostały wstrzymane wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości.
– Wstrzymanie wypłat nie oznacza wypowiedzenia umów. Umowy będą jednak wnikliwie analizowane – zaznaczało wówczas MS.
W piątek Sejm zajmował się m.in. informacją bieżącą w sprawie nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Wniosek w tej sprawie złożył do ministra sprawiedliwości klub KO.
Wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz podkreśliła w Sejmie, że przez ostatnie lata Fundusz Sprawiedliwości stał się w przestrzeni publicznej symbolem niewłaściwego wykorzystania funduszy publicznych, "finansowania swoich, współczesnej kiełbasy wyborczej".
– Nazywany był prywatnym funduszem Ziobry, Funduszem Niesprawiedliwości, Funduszem Reprezentacyjnym – podkreśliła wiceminister.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl
Źródło: PAP / i.pl
Źródło:
