Przed urzędem zebrało się kilkaset osób. Przyjechali związkowcy z całego województwa. - Co nagle to po diable! Demokracja nie zabawa, wszyscy równi wobec prawa! Precz i spadówa od edukacji! Jeszcze Polska nie zginęła, póki my uczymy - to tylko niektóre hasła, jakie można było przeczytać na transparentach.
- Jestem ojcem dzieci w wieku gimnazjalnym. Nie mam pewności co czeka nasze dzieci w najbliższym czasie. Protestujemy przeciwko takim nieodpowiedzialnym i zaskakującym zmianom - mówił Wojciech Browarny, jeden z uczestników demonstracji.
Do nauczycieli wyszedł dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk. - Zmiany proponowane, to zmiany dobre - stwierdził kurator. Został jednak wygwizdany przez związkowców. - Umówmy się na rozmowę. Rozmowa jest lepsza niż krzyk - próbował kontynuować kurator. Na to usłyszał: Dziękujemy.
Swoje przemówienie Kowalczyk kończył przy gwizdach i krzykach. Zapowiedział, że przyjmie postulaty związkowców.
Oprócz nauczycieli, w proteście biorą udział politycy. Przed wrocławskim urzędem pojawił się m.in. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. - Nie będzie zgody na to, co funduje nam minister Anna Zalewska. To słaba minister słabego rządu - grzmiał Schetyna. Zapowiedział, że PO złoży w przyszłym tygodniu wniosek o wotum nieufności dla minister Zalewskiej.
- To co jest zapowiadane, to chaos i brak kompetencji. Wierzę, że PiS przestraszy się mądrych nauczycieli. To wy wiecie jak ma wyglądać edukacja. Ta reforma jest absolutnie zła. To dzielenie na lepsze i gorsze dzieci - mówiła z kolei do nauczycieli posłanka Joanna Augustynowska z Nowoczesnej.
Zmiany w edukacji rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie kończący w tym roku szkolnym klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się stopniowe wygaszanie gimnazjów – nie będzie prowadzona rekrutacja do gimnazjum. W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum. Z dniem 1 września 2019 r. nie będą funkcjonować gimnazja.
Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach zapoczątkowane mają być od roku szkolnego 2019/2020. Wtedy w klasach I liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia edukację rozpoczną dzieci kończące klasę III gimnazjum i dzieci kończące klasę VIII szkoły podstawowej. Uczniowie kończący gimnazjum będą kształcili się w 3-letnich liceach ogólnokształcących i 4-letnich technikach, natomiast dzieci kończące VIII klasę szkoły podstawowej rozpoczną naukę w 4-letnim liceum lub 5-letnim technikum