Ogólnopolski strajk policjantów rozpoczął 10 lipca - od tamtej pory policjanci w ramach protestu zamiast mandatów w większości przypadków wystawiają pouczenia. Do policjantów szybko dołączyły inne służby: strażacy, strażnicy graniczni, a także funkcjonariusze służby więziennej oraz celno-skarbowej. Reprezentująca ich interesy Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych przedstawiła MSWiA postulaty strajkujących, którzy domagają się m.in. podniesienia płac i wprowadzenia zmian w systemie emerytalnym.
Przeczytaj więcej: Policjanci będą protestować. Najpierw zamiast mandatów - pouczenia, a później strajk włoski
Protest policjantów w Warszawie. Mundurowi domagają się podw...
Wtorkowa manifestacja to efekt braku porozumienia z ministerstwem, które nie zgodziło się spełnić wszystkich postawionych przez służby mundurowe postulatów. Minister Joachim Brudziński obiecał podwyżki, jednak nie takie jakich oczekiwali protestujący. Złożona przez resort propozycja wprowadzenia płatnych nadgodzin i rezygnacja z wymogu ukończenia 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę również nie spełniły oczekiwań funkcjonariuszy. W związku z tym zdecydowano o zmianie formy protestu i zorganizowaniu ogólnopolskiego protestu w stolicy.
Protest policjantów - trasa
Funkcjonariusze przed południem zebrali się na pl. Zamkowym, skąd o 12 ruszyli przed Pałac Prezydencki. Tam zostawili petycję ze swoimi żądaniami i przeszli dalej Traktem Królewskim, aby złożyć taką samą petycję również przed Kancelarią. Następnie protestujący ruszyli na Plac Na Rozdrożu, gdzie odbył się happening.
POLECAMY:
