Przedstawiciele komitetów wyborczych u prezydenta. Konsultacje już od jutra
Jak zapowiedziała Kancelaria Prezydenta, spotkania odbędą się osobno z każdym z komitetów wyborczych, w kolejności zgodnej z wynikami osiągniętymi przez te komitety w wyborach.
- Zapowiedziane wspólne oświadczenie opozycji nic w tej sprawie nie zmienia - stwierdził w poniedziałek w RMF FM prezydencki minister Marcin Przydacz, dodając, że nie wie co będzie jego przedmiotem.
- Pan prezydent zaprosił każdy z komitetów takich, jak one startowały w wyborach, według jasnego klucza - od partii która zdobyła najwięcej głosów, do komitetu wyborczego, który zdobył najmniej głosów. Każdy z nich dostał zaproszenie. Każdy z nich jest mile widziany na rozmowach w Pałacu Prezydenckim - zapewnił.
Przypomniał, że prezydent nigdzie nie mówił publicznie, kogo wskaże na premiera.
Powołanie rządu. Jak wygląda procedura?
Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który zwołuje posiedzenie Sejmu i Senatu na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów. Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji dotychczasowy premier musi złożyć dymisję, a prezydent musi taką dymisję przyjąć. Rząd w stanie dymisji sprawuje obowiązki do czasu powołania nowego.
Następnie prezydent desygnuje premiera i powołuje rząd. Dotychczas zwyczajowo prezydenci desygnowali osoby wskazane przez zwycięskie w wyborach ugrupowanie. Prezydent desygnując premiera bierze pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd - aby uzyskać wotum zaufania - musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie. Jeśli Rada Ministrów nie uzyska wotum zaufania, to inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm.
W tym konstytucyjnym kroku kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Następnie szef rządu przedstawia Sejmowi program działania rządu oraz proponowany skład Rady Ministrów, których Sejm wybiera bezwzględną większością w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jest to forma udzielenia rządowi wotum zaufania. Sejm na wybór premiera i rządu ma 14 dni.
Jeżeli Sejmowi nie udałoby się stworzyć rządu, wtedy prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i - na jego wniosek - członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę. Po powołaniu przez prezydenta Rada Ministrów ma 14 dni na uzyskanie w Sejmie wotum zaufania. W tym konstytucyjnym kroku Sejm udziela rządowi wotum zaufania zwykłą większością głosów, (w dwóch poprzednich krokach konieczna jest większość bezwzględna) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
źródło: pap
