Wystarczy, że w tytule przelewów znajdą się takie słowa jak: broń, kamizelki kuloodporne, chełm, rakieta itp. z arsenału (nomen omen) słów związanych z bronią, by bankowe filtry taki przelew zablokowały i potrzebna była ocena człowieka – pracownika banku czy taki datek nie służy terroryzmowi, czy praniu brudnych pieniędzy.
Pomoc dla Ukrainy: jakich słów nie wpisywać w tytule przelewów
Jak informuje Business Insider, stało się to w ostatnim czasie prawdziwą plagą mocno utrudniającą pracę banków, a na dodatek wbrew intencjom darczyńców – znacznie opóźniającą dostarczanie pomocy finansowej do adresatów.
Podobnie ma się rzecz z nazwiskami osób objętych sankcjami w związku z agresją Rosji na Ukrainę – od samego Władimira Putina poczynając i Sergieja Ławrowa. Tymczasem nagminnie autorzy przelewów w tytule przelewu wpisują z obraźliwymi, wulgarnymi epitetami takie osoby – co ma taki sam skutek jak wpisanie słowa broń czy rakieta.

Nadchodzi czternasta emerytura. Kiedy, ile wyniesie brutto, ile na rękę ?
Według nieoficjalnych informacji, czternasta emerytura będzie wypłacona uprawnionym osobom nie tylko w drugiej połowie 2022 roku, ale podobnie jak trzynastka dla emerytów, stanie się świadczeniem stał...
Prezydent Rosji i jego minister są objęci sankcjami polegającymi na zamrożeniu aktywów w Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, USA. Filtr bankowy przelew pieniędzy z ich danymi osobowymi w tytule przelewu, niezależnie od towarzyszących im słów, automatycznie blokuje operację, interpretując ją jako próbę… zasilenia aktywów osoby objętej sankcjami!
Pomoc dla Ukrainy: co zrobić by przelew nie został zablokowany
Przepisy zobowiązujące banki do stosowania najrozmaitszych procedur służących przeciwdziałaniu terroryzmowi i praniu brudnych pieniędzy przewidują działania różnego typu. W zależności od wstępnego wytypowania ryzyka prania pieniędzy jest to: rejestrowanie i sporządzanie raportów z transakcji – po typowanie transakcji podejrzanych i poddawanie ich szczegółowej analizie wespół z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.
Masz taki banknot w portfelu? Możesz być bogaty! Takie są na...
Jak potwierdzili Business Insiderowi przedstawiciele banków, takie przelewy ulegające blokadzie nie są wcale incydentalne, ale liczone są w tysiącach. Jak już się rzekło, nie tylko komplikują i obciążają systemy bankowe, pracownikom banków dostarczając dodatkowej i zupełnie niepotrzebnej pracy, ale i opóźniają sam proces dostarczania przelewanych kwot do potrzebujących pomocy.
Najlepiej więc w ogóle nie wpisywać nic w tytule przelewu (przepisy bankowe tego nie wymagają), albo po prostu wpisać samo słowo „pomoc”, „darowizna” itp. neutralne sformułowanie.
