Przemytnicy w natarciu. O ponad 1000 proc. wzrósł w ubiegłym roku przemyt tego towaru z Białorusi. „To nic dziwnego, że skala rośnie"

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
PAP
PAP
Wartość ujawnionego przemytu papierosów z Białorusi podskoczyła o ponad 1000 proc. – z poziomu 2 mln do aż 24 mln zł w ubiegłym roku.
Wartość ujawnionego przemytu papierosów z Białorusi podskoczyła o ponad 1000 proc. – z poziomu 2 mln do aż 24 mln zł w ubiegłym roku. Tomasz Bołt/ Polska Press
O ponad 1000 proc. wzrósł w ubiegłym roku przemyt papierosów z Białorusi. Po krótkim zastoju główny „towar eksportowy" reżimu Łukaszenki znowu na topie – informuje piątkowa „Rzeczpospolita". Gazeta podaje, że łączna wartość ujawnionych w ubiegłym roku przez Straż Graniczną, wraz z KAS, nielegalnych towarów podwoiła się – z 216 mln zł w 2022 r. do 435 mln zł w ubiegłym.

Spis treści

Przemyt na granicy z Białorusią

Gazeta zwraca uwagę, że uszczelnienie granicy z Białorusią – mur z elektroniką i patrole – ograniczyły przemyt ludzi, ale nie zniechęciły zorganizowanych grup przestępczych.

– Te stawiają na szmugiel przez legalne przejścia. Po spadku kontrabandy w 2022 roku w ubiegłym radykalnie wzrosła – funkcjonariusze Straży Granicznej wraz z innymi służbami przejęli przemycane z Białorusi towary warte łącznie 30 mln zł – rok wcześniej za 5,8 mln zł – wynika z przywołanego przez „Rz" raportu Komendy Głównej SG za miniony rok.

– Tam, gdzie rządy drastycznie jakieś dobra opodatkowują, tam dostarczają je grupy przestępcze. A ponieważ na Białorusi takie grupy są w części autoryzowane przez władze tego państwa, to nic dziwnego, że skala przemyconych stamtąd do Polski towarów rośnie, o czym świadczą statystyki skonfiskowanych towarów przez polskie służby graniczne – mówi „Rz" dr Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

Wartość ujawnionego przemytu podskoczyła o ponad 1000 proc.

Gazeta podaje, że łączna wartość ujawnionych w ubiegłym roku przez Straż Graniczną (wraz z KAS) nielegalnych towarów podwoiła się – z 216 mln zł w 2022 r. do 435 mln zł w ubiegłym. Czytamy, że o jedną trzecią więcej było ujawnionych papierosów, o jedną piątą – alkoholu, więcej przewożonych na lewo samochodów.

– Kontrabanda na granicy z trzema krajami: Ukrainą, Białorusią i Rosją, była dwukrotnie większa – z towarów wartych 22 mln zł do blisko 50 mln zł. I dotyczyła głównie Białorusi, z której szmugiel wzrósł ogółem według raportu Straży Granicznej z 5,8 mln zł do ponad 30 mln zł w roku ubiegłym. Zdominowały go papierosy – główny towar eksportowy reżimu Łukaszenki – pisze „Rz". Tu, jak czytamy, wartość ujawnionego przemytu podskoczyła o ponad 1000 proc. – z poziomu 2 mln do aż 24 mln zł w ubiegłym roku.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl