Spis treści
Inwestycje i zmiany organizacyjne w Poczcie Polskiej
W 2024 roku Poczta Polska planuje skupić się na czterech kluczowych obszarach, które mają przyczynić się do jej transformacji. Jednym z nich są inwestycje w IT, mające na celu nadrobienie zaległości w tej dziedzinie.
Mamy cztery priorytetowe obszary priorytetowe na rok 2024: inwestycje w IT - w tym roku chcemy przeprowadzić postępowanie zakupowe, a w przyszłym roku wdrażać narzędzia informatyczne, w których jesteśmy dramatycznie opóźnieni. Chcemy wprowadzić, i już zaczęliśmy to robić - zmiany organizacyjne, chcemy skoncentrować się na poprawie usług, które świadczymy, a także przeprowadzić zmiany w obszarze zatrudnienia - powiedział prezes Poczty Polskiej, Sebastian Mikosz.
Dodatkowo, planowane są zmiany w obszarze zatrudnienia, w tym program dobrowolnych odejść dla pracowników.
Zaczęliśmy proces negocjacji nowego układu i zmiany organizacyjne przygotowujące do programu dobrowolnych odejść - dodał Mikosz.
Rozwój na rynku kurierskim i usługach finansowych
Poczta Polska stoi przed wyzwaniami związanymi z rozwojem na konkurencyjnym rynku kurierskim oraz w obszarze usług finansowych. Decyzje dotyczące tych obszarów są kluczowe dla przyszłości przedsiębiorstwa.
Na pewno są to decyzje dotyczące rozwoju na rynku kurierskim - to jeden z obszarów, który jest +w DNA+ poczty. Mamy w nim jednak jedną z najsłabszych pozycji, mimo ogromnej dynamiki tego rynku - zaznaczył Mikosz.
Prezes Poczty Polskiej wskazał również na przyszłość Banku Pocztowego jako jeden z tematów strategicznych.
Jednym z tematów strategicznych na najbliższe miesiące jest przyszłość Banku Pocztowego, który jest w naszej grupie kapitałowej. Bank jest zdrowy, ale za mały na skalę rynku, więc wymaga dokapitalizowania - zauważył.
Wykorzystanie nieruchomości i zmiana struktury przychodów
Nieruchomości należące do Poczty Polskiej mają zostać wykorzystane do rozwoju usług kurierskich. To obszar, który wymaga znaczących inwestycji, ale ma ogromny potencjał.
Należące do poczty nieruchomości mają być wykorzystane do rozwoju usług na rynku kurierskim, co oznacza setki milionów, a nawet miliardy złotych inwestycji w system infrastruktury - tzw. depotów, a także umaszynowienia sortowni - przekazał Mikosz. Zmiana struktury przychodów jest kluczowym miernikiem transformacji Poczty Polskiej.
Wiemy, że nasz główny przychód będzie malał. Będziemy mierzyć (powodzenie wprowadzonych zmian - red.) zwiększeniem przychodów z usług finansowych, kurierskich, nieruchomości czy handlu detalicznego, nad którego przebudową zaczęliśmy już pracować. Wstępne założenie do wieloletniego planu finansowego jest takie, że w roku 2027 wysokość dochodów z usług tradycyjnych i pozostałych się przetną - przekazał.
Utrzymanie sieci placówek pocztowych
Wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński zapewnił o utrzymaniu sieci dotychczasowych placówek pocztowych, podkreślając ich rolę społeczną.
W trakcie przygotowania planu przyjęliśmy założenie, które stanowi też zadanie postawione zarządem i radą nadzorczą, by utrzymać sieć wszystkich placówek. Poczta Polska jest nie tylko spółką akcyjną, ale ma szczególną rolę społeczną - wskazał Bartmiński.
Zmiana ranga poszczególnych placówek może mieć miejsce, ale główny cel to umożliwienie świadczenia nowych usług i sprzedaży produktów.
Tam gdzie była poczta, może być filia. Zależy nam jednak na tym, by było gdzie świadczyć nowe usługi i sprzedaż produktów - dodał wiceszef resortu.
Finansowanie transformacji
Poszukiwanie dodatkowych źródeł finansowania transformacji jest kluczowe. Poczta Polska złożyła fiszki projektowe do projektu inwestycji wspierających robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw. „Poczta złożyła fiszki projektowe do projektu inwestycji wspierających robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw, co się idealnie wpasowuje w nowy profil Poczty Polskiej” - wskazał Bartmiński.
Źródło:
Strefa Biznesu: Polska w tym wyścigu wygrywa z Niemcami
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?