AKTUALIZACJA 2.07.2019
Zakończył się pierwszy etap kontroli Urzędu Marszałkowskiego w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. Bilikiewicza. Protokół zostanie dzisiaj (2.07.br) przekazany dyrekcji szpitala, która ma, zgodnie z prawem, siedem dni od dnia otrzymania protokołu na ustosunkowanie się do ustaleń.
Jednym ze wstępnych ustaleń, zarówno samej kontroli, jak i rozmów przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego z zespołem lekarzy, jest konieczność opracowanie bardziej szczegółowej procedury postępowania wobec problemu wzrostu liczby pacjentów, przy jednoczesnych ograniczonych zasobach lokalowych i kadrowych podmiotów psychiatrycznych. Wraz z Dyrekcją Szpitala Urząd Marszałkowski podejmie działania mające na celu wzmocnienie powyższych zasobów.
Do trwałej zmiany w zakresie funkcjonowania psychiatrii dzieci i młodzieży niezbędne jest jednak zapewnienie trwałego, zwiększonego finansowania oraz zmiany systemowe, w tym przede wszystkim określenie ogólnopolskich standardów dotyczących opieki nad chorymi.
Kontrola potwierdziła, że na przestrzeni ostatnich 3 lat znacząco wzrosła liczba pacjentów poniżej 18 roku życia, kierowanych do przyjęcia do Szpitala. Podjęta w trakcie czynności kontrolnych przez Dyrektora Szpitala decyzja o zakończeniu przyjmowania pacjentów niepełnoletnich na oddziały dla dorosłych, jakkolwiek ogranicza ryzyko nowych zdarzeń niepożądanych o podobnym do odnotowanego charakterze, jest jednocześnie związana z większym ryzykiem niewystarczającego zabezpieczenia pacjentów wymagających pilnego leczenia.
Kontrola wykazała też, że Dyrekcja Szpitala i lekarze działali w stanie wyższej konieczności, przyjmując „nadprogramowych” pacjentów mimo braku miejsc.
Jednocześnie UMWP zwróci się do Wojewody Pomorskiego z wnioskiem o audyt kliniczny oddziału dziecięcego przeprowadzony przez konsultanta z zakresu psychiatrii dzieci i młodzieży.
Dyrekcja Szpitala realizowała zalecenia wynikające z poprzedniej kontroli UMWP (z roku 2016) oraz z niezależnych ustaleń ze spotkań z przedstawicielami organów wymiaru sprawiedliwości. Szpital prowadzi rejestr zdarzeń niepożądanych zgodnie z przepisami prawa oraz przyjętymi przez Szpital zasadami.
Ze względu na wrażliwe informacje o schorzeniach i przebiegu leczenia oraz trwające postępowania w prokuraturze, dokładne informacje dotyczące ustaleń samego przebiegu zdarzeń nie mogą zostać ujawniane.
Dorota Patzer, biuro prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
WCZEŚNIEJ PISALIŚMY...
- Do 1 sierpnia Izba Przyjęć w szpitalu na Srebrzysku będzie działać. Co potem? Nie wiadomo – mówi „Dziennikowi Bałtyckiemu” Leszek Trojanowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku. - Rozmawiałem dzisiaj ze swoimi lekarzami, którzy obiecali powstrzymać się od zdecydowanych działań do końca tego miesiąca.
To odpowiedź na apel wicemarszałek województwa pomorskiego, Agnieszki Kapały-Sokalskiej, która w czasie piątkowych rozmów z lekarzami zadeklarowała podjęcie działań, zmierzających do naprawy sytuacji na Srebrzysku. Pomóc ma w tym m.in. przejęcie części dyżurów przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne i Szpital Marynarki Wojennej na Polankach. Przeprowadzenie rozmów z przedstawicielami obu szpitali obiecał pomorski lekarz wojewódzki, Jerzy Karpiński. W piątek padła także propozycja zwiększenia liczby łóżek w szpitalu psychiatrycznym w Kocborowie.
- Dyrektor Szpitala im. Bilikiewicza poinformował dziś przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, że po rozmowach z zespołem lekarskim będzie w stanie zabezpieczyć funkcjonowanie Izby Przyjęć do końca lipca br. Pozwoli to na zwiększenie szans skutecznego wdrożenia działań, zmierzających do przezwyciężenia obecnego kryzysu – czytamy w oficjalnym komunikacie Urzędu Marszałkowskiego.
Jak informują dalej władze samorządowe, od początku trwania kryzysu w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym, udało się im już m.in. uzyskać zapewnienie czterech dodatkowych miejsc w szpitalu w Kościerzynie oraz podobnej liczby w Starogardzie Gdańskim, doprecyzować zasady współpracy z Pogotowiem Socjalnym w Gdańsku, dopracować współpracę z koordynatorem systemu (służby wojewody pomorskiego) dotyczącą kierowania ruchem pacjentów w województwie, a także podnieść wycenę świadczeń na Izbie Przyjęć od 1 lipca 2019 r. (decyzja pomorskiego oddziału NFZ). Cały czas trwa jeszcze poszukiwanie dodatkowej kadry medycznej.
Szpital na Srebrzysku odczuwa skutki wieloletniego niedofinansowania psychiatrii i braku lekarzy. W ostatnim czasie pojawiły się bulwersujące informacje o gwałcie na piętnastolatce i molestowaniu dwóch trzynastolatek w gdańskim szpitalu.
Dziewczynki z powodu braku miejsc na oddziale dziecięcym zostały umieszczone na koedukacyjnym oddziale dla dorosłych, gdzie ze względu na liczbę pacjentów (50 osób) i brak personelu medycznego trudno było zapewnić im bezpieczeństwo.
Ile jest łóżek na oddziałach psychiatrycznych w województwie...
Zobacz wideo: Szpital psychiatryczny w Gdańsku nie będzie więcej przyjmował dzieci na oddziały dla dorosłych. "Myśmy zawsze mówili, że to jest nieprawidłowe i tak nie powinno być"
