Tomasz Bochenek
Puszcza Niepołomice w roku 100-lecia klubu ma najlepszą drużynę w swojej historii
Puszcza Niepołomice w roku 100-lecia klubu ma najlepszą drużynę w swojej historii Puszcza Niepołomice / Overlia Studio / Oskar Mrozowski
Skra Częstochowa - Puszcza Niepołomice 0:3 w rozegranym w poniedziałek 29 maja meczu kończącym 33., przedostatnią w tym sezonie kolejkę I ligi. Zespół z Niepołomic po tym zwycięstwie awansował na 4. miejsce w tabeli, wyprzedzając Wisłę Kraków. I przed ostatnim meczem rundy zachowuje szansę na bezpośredni awans do ekstraklasy.

Brak wysokiego pressingu, co za tym idzie - niewiele stałych fragmentów. Taką grę Puszczy, trzeba przyznać, zaskakującą, oglądaliśmy na początku. I to w sytuacji, gdy mierzyła się z rywalem, który w weekend definitywnie stracił nadzieję na utrzymanie. Do 25 minuty w zasadzie nic się w tym meczu nie działo. A w 25 minucie akcję "Żubrów" wykopem zaczął Kewin Komar, Rok Kidrić za połową boiska wygrał pojedynek główkowy, użytek miał z tego Artur Siemaszko, który zagrał do Kamila Zapolnika, sam pognał w pole karne. Tam doczekał się podania zwrotnego i w sytuacji sam na sam pokonał bramkarza Skry.

Widowisko, na którego temperaturę wpływały m.in. puste trybuny (bo stadion wciąż jest w budowie), trochę się po tym golu rozkręciło. Za moment po soczystym woleju Siemaszki piłka trafiła w twarz Adama Mesjasza, w 38 min po kontrze Siemaszko tak strzelił z kąta, że interweniujący Jakub Bursztyn nabił piłką stojącego tuż przed nim Kidricia. Głównym celem Puszczy była jednak kontrola w pełni satysfakcjonującego ją wyniku. I przez 45 minut gospodarze tak naprawdę to nie zagrozili niepołomiczanom. Doszło do tego już w doliczonym czasie pierwszej połowy, ale Piotr Pyrdoł trafił w boczną siatkę.

Po przerwie goście też jakoś nie parli, a coraz zwinniej zaczęła grać Skra. I po kilku atakach rozbitych stworzyła w 67 min naprawdę niezłą okazję do wyrównania: centrował Bartłomiej Babiarz, a Adam Mesjasz zagłówkował. Kewin Komar rzucił się jednak dokładnie tam, gdzie trzeba.

W 77 min zakotłowało się pod bramką miejscowych, z bliska główkował Emile Thiakane, a świetnie interweniował Bursztyn. W kolejnej akcji Puszczy Oskar Krzyżak sfaulował w polu karnym Adama Kramarza. No i co? Rok Kidrić wykorzystał "jedenastkę" i wszystko było już jasne. Tylko jeszcze na koniec Lucjan Klisiewicz dobił przeciwnika.

Puszcza ma teraz 58 punktów, wskoczyła na 4. miejsce w tabeli. Ma tylko punkt straty do Ruchu Chorzów, który zajmuje 2. pozycję, premiowaną bezpośrednim awansem do ekstraklasy. Przed Puszczą jest jeszcze Bruk-Bet Termalica (58).

Ostatnia kolejka I ligi w sobotę 3 czerwca (mecze o godz. 17.30). "Żubry" będą grać u siebie z Chrobrym Głogów i liczyć na potknięcia Bruk-Betu (podejmie walczącą o 6. miejsce Arkę Gdynia) oraz Ruchu (zagra w Gliwicach z GKS-em Tychy). Planem minimum Puszczy na ostatnią kolejkę będzie utrzymanie 4. miejsca, oznaczającego możliwość gry na własnym boisku co najmniej w I rundzie baraży o awans.