Rafał Brzoska pokieruje zespołem ds. deregulacji. Premier Donald Tusk zapowiedział pierwsze spotkanie

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rafał Brzoska ma przygotować rozwiązania dotyczące deregulacji. Premier Donald Tusk poinformował, że w piątek ma się odbyć spotkanie z zespołem reprezentującym środowisko przedsiębiorców, pod kierunkiem szefa InPostu. Tymczasem nad pakietem regulacyjnym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Od stycznia 2024 roku przy resorcie działa pełnomocnik ds. deregulacji.

Spis treści

W piątek pierwsze spotkanie zespołu ds. deregulacji. Pokieruje nim Rafał Brzoska

– W piątek po raz pierwszy spotkam się z zespołem, który będzie pracował ze strony przedsiębiorców i menedżerów pod kierunkiem pana Rafała Brzoski, który zdecydował się przyjąć moją propozycję – poinformował we wtorek Donald Tusk.

Premier poprosił o udział w spotkaniu ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka, a także wiceministra sprawiedliwości Arkadiusza Myrchę.

Szef rządu przekazał też, że w poniedziałek rozmawiał od kwestiach deregulacji z przedstawicielami środowiska naukowego.

– Wczoraj po spotkaniu na GPW, miałem w KPRM grupę polskich naukowców i oni także mają bardzo interesujący pakiet deregulacyjny – powiedział.

Dodał, że druga część spotkania ma się odbyć w piątek. Premier poprosił o wzięcie udziału w nim ministra nauki i szkolnictwa wyższego Marcina Kulaska.

– Prosiłbym wszystkie resorty bez wyjątku o przekazanie mi do szybkiego przeglądu tego, co uważacie za inicjatywy deregulacyjne. Będziemy starali się z tego zrobić strumień działań szybkich i skoordynowanych i - jestem pewny - odważniejszych niż do tej pory – mówił szef rządu, zwracając się do ministrów.

Premier zaznaczył, że jeśli Polska oczekuje deregulacji od Unii Europejskiej, musi zacząć od uproszczenia własnych przepisów.

– W Europie wszyscy na nas patrzą, więc jeśli pokażemy, że jesteśmy gotowi także do rekomendacji co do prawa europejskiego, to polska prezydencja będzie zapamiętana jako historyczna też z tego względu, że nadamy impet deregulacji – podkreślił.

W poniedziałek podczas konferencji „Polska. Rok przełomu” premier Donald Tusk zaproponował Rafałowi Brzosce stworzenie zespołu, który w szybkim tempie przygotuje propozycje deregulacyjne. Szef rządu podkreślił, że chce się regularnie spotykać z przedsiębiorcami.

– Muszę od was wiedzieć dokładnie, co muszę zrobić jako premier, co musi zrobić moja administracja, żeby wam było łatwiej – powiedział.

Donald Tusk zaproponował funkcję szefowi InPostu

Rafał Brzoska podkreślił, że „rzucono mu rękawicę – podejmuję wyzwanie”.

„Premier postawił sprawę jasno: „Chcecie deregulacji? To ją zaproponujcie w konkretach”. I tak właśnie zrobimy” – napisał szef InPostu na platformie X.

Dodał, że cieszy się, że rząd dostrzega potrzebę dialogu z biznesem i ocenił, że jest to „krok w dobrym kierunku”. Zaznaczył jednak, że rozwój polskiej gospodarki wymaga „nie tylko rozmów, ale przede wszystkim realnych działań”.

Rafał Brzoska zapowiedział też, że „zrobi wszystko”, aby zjednoczyć środowiska przedsiębiorców oraz wspólnie z politykami wszystkich stron, rządem, urzędnikami i organizacjami społecznymi przygotować konkretne propozycje zmian deregulacyjnych, które zostaną następnie zebrane w otwartym dokumencie i przedstawione politykom.

„To oni zdecydują, czy wybierają realne wsparcie dla biznesu, czy pozostają przy pustych deklaracjach. (...) Dość obietnic pod hasłem »deregulacja«. Przyszedł czas na »sprawdzam«” – napisał.

Ministerstwa blokują deregulację?

Ryszard Petru, poseł Polski 2050 – Trzeciej Drogi, przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju ocenił we wtorek w Studiu PAP, że pozytywnie odbiera słowa premiera.

– Po raz pierwszy mamy przekaz, że to nie wydatki socjalne, tylko inwestycje i deregulacje tworzą wzrost i bogactwo Polaków – mówił.

Dodał, że rozumie to jako zielone światło dla rozwiązań, które w tym zakresie już zostały przygotowane.

Ryszard Petru podkreślił, że „osobą de facto odpowiedzialną za deregulację jest minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk”.

– W jego resorcie został przygotowany, rozpoczęty w czasach jego poprzednika Krzysztofa Hetmana, projekt deregulacji, który od 10 miesięcy jest zablokowany – powiedział.

Zdaniem posła Polski2050-TD projekt deregulacji MRiT blokowany jest przez Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

– Oczekiwałbym od premiera w związku z tym, że poszedł za ciosem i zdjął te blokady – zaapelował.

Podkreślił, że należy projekt jak najszybciej omówić na posiedzeniu rządu a następnie skierować do Sejmu.

– Pracowałem w latach 90. w Ministerstwie Finansów i tam nic się nie zmieniło. Nie wystarczą same pomysły, trzeba przełamać wewnętrzny opór biurokracji. (...) Premier może nie mieć świadomości, jak bardzo jest to poblokowane. Na całym świecie biurokracja zawsze blokowała deregulację – ocenił.

Zdaniem posła Petru, jeśli premier Donald Tusk nie zaangażuje się w sprawę, to skończy się na jednej konferencji a temat deregulacji ugrzęźnie w sejmowej Komisji Finansów Publicznych albo na poziomie uzgodnień resortowych. Dodał, że oprócz projektu MRiT są także dwa projekty regulacyjne Polski 2050. Jak dodał, jeden z nich przewiduje, by urzędy skarbowe nie mogły wchodzić na nasze rachunki bankowe bez zgody sądu.

– Projekty są po pierwszym czytaniu w Sejmie, ale ze względu na to że dotyczą Krajowej Administracji Skarbowej - trafiły na opór w Ministerstwie Finansów – mówił.

W MRiT jest pełnomocnik ds. deregulacji

Nad pakietem regulacyjnym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Od stycznia 2024 roku przy resorcie działa pełnomocnik ds. deregulacji, który ma zapewniać wsparcia w działaniach związanych z deregulacją w obszarze prawa gospodarczego oraz w prowadzeniu dialogu gospodarczego. Do jego zadań należy m.in. analizowanie oraz monitorowanie warunków podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej, oraz przedstawianie propozycji działań, w tym legislacyjnych, związanych z poprawą warunków podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl