
Chandrayaan-3 została wystrzelona 14 lipca za pomocą platformy GSLV Mark 3 (LVM 3) z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan w Sriharikota. Aktualnie jest już na orbicie Księżyca. Misja miała rozpocząć się w 2021 roku, lecz na przeszkodzie stanęła pandemia koronawirusa.
Sonda pomyślnie weszła na orbitę Księżyca – powiadomiła w poniedziałek Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO). Misja ta ma na celu zademonstrować możliwości Indii w zakresie: bezpiecznego oraz miękkiego lądowania na powierzchni Księżyca. Misja jest kontynuacją próby lądowania poprzednika Chandrayaan-3, czyli Chandrayaan-2. W 2019 roku, podczas lądowania, sonda miała usterki w oprogramowaniu. Chandrayaan-1 spędziła rok na orbicie księżycowej, szukając śladów cząsteczek wody. W 2009 roku celowo rozkazano mu lądować awaryjnie na powierzchni Księżyca, ale misja się nie udała.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Sonda z Indii wyląduje na Księżycu. Będą czwartym krajem w historii
Ostateczne zejście sondy i lądowanie zaplanowano na 23 sierpnia 2023 roku. Główne miejsce lądowania znajduje się w pobliżu księżycowego regionu bieguna południowego, położonego na 69,37 stopnia szerokości geograficznej południowej i 32,35 stopnia długości geograficznej wschodniej.
Żadna wcześniejsza misja na Księżyc nie wylądowała na niższej szerokości geograficznej. Głównym celem misji Chandrayaan-3 jest zademonstrowanie bezpiecznego lądowania na powierzchni Księżyca. Poza tym misja będzie dążyć do zademonstrowania operacji na powierzchni przy pomocy małego, 26-kilogramowego łazika Pragyan.
Źródło: Space News