Ranking zaufania do polityków. Którym z nich wierzymy najbardziej?

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
CBOS: Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki nadal z największym zaufaniem.
CBOS: Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki nadal z największym zaufaniem. Sylwia Dąbrowa
CBOS opublikował najnowszy ranking zaufania do polityków. Którym z nich Polacy wierzą najbardziej?

Ranking zaufania do polityków

W styczniu liderem rankingu zaufania do polityków pozostaje Andrzej Duda. Zaufanie do prezydenta deklaruje 54 proc. badanych (o 4 punkty procentowe więcej niż miesiąc temu). Nieufność wobec prezydenta wyraża 35 proc. respondentów (spadek o 2 punkty).

Drugie miejsca zajmuje wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, któremu ufa 40 proc. badanych (spadek o 4 punkty proc.), a nie ufa 37 proc. (wzrost o 1 pkt procentowy).

Trzecie miejsce zajmuje premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 38 proc. badanych (o 1 punkt procentowy więcej), a nieufność wyraża wobec szefa rządu 50 proc. ankietowanych (bez zmian).

Tuż za podium znalazł się wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, któremu ufa 37 proc. (wzrost o 1 punkt proc.). 34 proc. badanych deklaruje w stosunku do Mariusza Błaszczaka nieufność (spadek o 1 punkt proc.).

Na piątym miejscu znalazł się, po spadku z trzeciego, lider Polski 2050 Szymon Hołownia, do którego zaufanie deklaruje 36 proc. ankietowanych (spadek o 7 punktów procentowe). Nieufność w stosunku do Szymona Hołowni wyraża 37 proc. ankietowanych (o 8 pkt proc. więcej niż w grudniu).

Prezesowi Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi ufa 34 proc. respondentów (spadek o 1 punkt proc.). W styczniu nieufność w stosunku do lidera PSL wyraża 28 proc. (wzrost o 1 punkt procentowe).

Zaufanie do przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska deklaruje 30 proc. ankietowanych (spadek o 1 punkt procentowy). Nieufność wobec szefa PO wyraża aż 54 proc. ankietowanych (o 3 punkty proc. więcej niż w grudniu).

Jak przeprowadzono badanie?

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę.

Badanie zrealizowano w dniach od 9 do 22 stycznia 2023 roku na próbie liczącej 1028 osób (w tym: 59,5 proc. metodą CAPI, 21,8 proc. – CATI i 18,7 proc. – CAWI).

Polecjaka Google News - Portal i.pl

wu

Źródło:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl