- Polska tonie, coś musimy zrobić – podkreślał podczas briefingu prasowego Lech Wałęsa. A wcześniej, podczas samej inauguracji Komitetu Obywatelskiego mówił:
- Musimy wykrzesać wszystkie siły, jakie nam zostały, aby odzyskać to, co przez nieuwagę i nieroztropność straciliśmy. Z mojej strony zrobię wszystko, oddaję się sprawie, z tym, że musicie pamiętać, że mam już 75 lat, życie sfatygowane, rozebrano moje zaplecze, rozebrano mi stocznię, rozebrano mi „Solidarność”. Proszę Państwa, żebyście tym razem wy więcej popracowali niż ja. Ja mam za dużo zobowiązań krajowych i zagranicznych, więc będę tu trochę mniej pracował, ale sztandar mój macie. Wszędzie, gdzie najtrudniej, będę gotów pomagać, służyć.
Zaś Krzysztof Król, koordynator Komitetu Wykonawczego KO powiedział: - Bardzo niepokojąca jest zapowiedź zmiany ordynacji do wyborów parlamentarnych, stworzenia okręgów trzy-mandatowych. Okręg trzy-mandatowy powoduje, że taki arytmetyczny próg to jest jedna trzecia. To oznacza, że partia zwycięska bierze dwie trzecie mandatów. Dwie trzecie mandatów do Europarlamentu, ale też być może dwie trzecie mandatów do Sejmu. Sądzę, że zmiana, którą przygotowuje PiS, obróci się przeciwko nim.Skoro udało się w 1989 roku wygrać wybory, które z mocy Konstytucji dawały większość większości rządowej to z tą ordynacją też powinniśmy sobie poradzić.
Były Prezydent RP, Lech Wałęsa, w sobotę, 23 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, ogłosił reaktywację Komitetu Obywatelskiego. Celem KO ma być zapewnienie rzetelności wyborów do samorządu terytorialnego, parlamentu europejskiego, Sejmu i Senatu oraz wyboru Prezydenta RP. Oprócz tego, Komitet ma też mobilizować obywateli do udziału w wyborach oraz do aktywnego włączenia się w proces przeprowadzenia wyborów, np. w roli obserwatorów. Komitet założył sobie także mobilizację partii i organizacji do zapewnienia obsady komisji wyborczych we wszystkich obwodach głosowania, monitoring i ocenę procesu wyborczego w nadchodzących wyborach oraz budowanie porozumienia i współpracy ugrupowań demokratycznych. Komitet składać ma się nie tylko z polityków, ale też działaczy społecznych i organizacji pozarządowych. Do udziału w ramach KO Lech Wałęsa zaprosił 22 osoby (stan na 22 czerwca), w tym m.in. Bogdana Borusewicza, Marka Borowskiego, Agnieszkę Holland, Zbigniewa Hołdysa, Ryszarda Kalisza czy Krystynę Jandę.
Komitet Obywatelski ma czuwać nad przebiegiem wyborów w Polsce. Obecna władza, zdaniem członków KO, zaprzecza demokracji, budowanej w Polsce przez lata.
Podstawowe działania Komitetu Obywatelskiego
· mobilizacja obywateli do udziału w wyborach (działanie profrekwencyjne) oraz aktywnego włączenia się w proces przeprowadzenia wyborów (komisje, mężowie zaufania, obserwatorzy)
· mobilizacja partii i organizacji do zapewnienia obsady komisji wyborczych we wszystkich obwodach głosowania
· monitoring i ocena procesu wyborczego w nadchodzących wyborach
· budowanie porozumienia i współpracy ugrupowań demokratycznych
Komitet Obywatelski pracuje w trzech forach:
· Komitet Obywatelski
· Komisja Porozumiewawcza
· Komitet Wykonawczy
Powołanie KO 2018 - list Lecha Wałęsy
Szanowni Państwo
jestem zaniepokojony, podobnie zresztą jak większość obywateli, stanem demokracji w naszej ojczyźnie. Szczególny niepokój wywołują zmiany zasad wyborczych, w tym nowa definicja oddania ważnego głosu czy zmiana organizacji instytucji przeprowadzających wybory. Obserwuję nierówne traktowanie podmiotów politycznych przez media publiczne, co zgodnie ze standardami przyjętymi przez kraje demokratyczne, może naruszać zasadę równości wyborów. Dodatkową troską jest stale niskie uczestnictwo obywateli w wyborach.
Wszystkie te elementy wywołują potrzebę podjęcia działań, aby zapewnić Polsce wolne wybory oraz upowszechnić znaczenie aktu wskazywania kartą do głosowania komu obywatele powierzają władzę w Rzeczpospolitej.
Dlatego też, u progu dwuletniego cyklu wyborczego 2018-2020, postanowiłem reaktywować formułę Komitetu Obywatelskiego.
Zwracam się do szeregu autorytetów ze świata prawa, nauki, kultury, mediów, moich towarzyszy z opozycji demokratycznej lat 70, i 80., abyśmy podjęli ważne wyzwanie obrony i rozwoju demokracji w Polsce. Chciałbym, abyśmy wspólnie zastanowili się jak zwiększyć frekwencję wyborczą, jak zapewnić uczciwość aktu wyborczego, jak monitorować przygotowanie i przeprowadzanie wyborów. Dlatego wsparłem inicjatywę Wolontariuszy Wolnych Wyborów, aby w każdej z tysięcy komisji wyborczych znaleźli się ludzie dbający o rzetelność głosowania i liczenia głosów.
W uznaniu wiedzy, doświadczenia i znając Państwa poczucie odpowiedzialności za Polskę, zapraszam do uczestniczenia w Komitecie Obywatelskim powołanym w celu zapewnienia rzetelności wyborów do samorządu terytorialnego, parlamentu europejskiego, Sejmu i Senatu oraz Prezydenta RP.
Lech Wałęsa
POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL: