Jedenaście reprezentacji zbojkotowało mistrzostwa świata
Decyzję o dopuszczeniu zawodniczek z Rosji i Białorusi do rywalizacji pod własnymi flagami podjął Międzynarodowy Związek Bokserski (IBA), mimo zaleceń Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego nałożenia sankcji na oba kraje przez federacje sportowe po zeszłorocznej inwazji Rosji na Ukrainę. Kontrowersyjne postanowienie IBA, podjęte w połowie pierwszej połowie lutego wywołało rozumiałe oburzenie kilku drużyn narodowych, które zbojkotowały zawody. Swoich reprezentacji na mistrzostwa do New Dehli w ramach protestu nie wysłało jedenaście krajów, w tym potentaci w tej dyscyplinie – Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Wielka Brytania i Irlandia. Do bojkotu przyłączyły się również Ukraina, Polska, Kanada, Szwecja, Norwegia, Holandia, Czechy i Szwajcaria.
IBA otwierzyła postępowanie dyscyplinarne przeciwko reprezentacjom za „podżeganie do bojkotu”.
Gazprom finansuje mistrzostwa świata pod auspicjami IBA
Przewodniczącym IBA jest Umar Kremlew, wspierany przez rosyjską koncern Gazprom, co doprowadziło do rozdźwięku między boksem amatorskim a ruchem olimpijskim – boks został wycofany z programu igrzysk olimpijskich 2028 w Los Angeles.
Mistrzostwa świata w boksie kobiet są jedną z kwalifikacji olimpijskich do igrzysk w Paryżu 2024. W imprezie, która rozpoczęla się w mogacej pomieścić 6 tysięcy widzów KD Jadhav Indoor Hall w New Dehli weźmie udział kobiet, ponad około 300 zawodniczek z 65 państw. W Indiach mistrzzostwa świata w boksie amatorskim kobiet odbywają się już po raz trzeci, po udanych edycjach z 2006 i 2018 roku.
Zawodowi bokserzy mogą walczyć na igrzyskach olimpijskich 2024
W turnieju wystąpi między innymi mistrzyni świata i olimpijska z Francji, Estelle Mossely, która odnosząca ostatnio sukcesy w boksie zawodowym, w którym również jest mistrzynią świata.
– Ten powrót to dla mnie przyjemność. Moje ostatnie mistrzostwa świata w boksie amatorskim odbyły się w 2016 roku i zdobyłam tam złoty medal. Od tego czasu widzę dużą ewolucję w organizacji imprez i poziomie kobiecego boksu. Cieszę się, że IBA daje szansę rywalizacji profesjonalnym sportowcom, a ja skorzystałam z okazji, bo moim marzeniem jest powrót na olimpijski ring, a mistrzostwa świata to największy ku temu krok. Ponadto chcę być jedną z pionierów boksu zawodowego i amatorskiego i odnosić sukcesy w obu. To przykład, który chcę dać kobietom
– zacytowała Mossely oficjalna strona internetowa IBA.
Pokaźne nagrody dla mistrzyń i wicemistrzyń świata
Walka o medale odbędzie się w 13 kategoriach wagowych. Pula nagród turnieju wyniesie 5,2 miliona dolarów (200 000 dolarów za pierwsze miejsce, 100 000 dolarów za drugie i 50 000 dolarów za trzecie).
Od razu po zakończeniu mistrzostw świata kobiet w New Dehli odbędą się mistrzostwa świata mężczyzn w Taszkiencie (Uzbekistan) w dniach 1-14 maja.
