Tomasz Kuczyński
Wiktor Żytek strzelił gola w meczu GKS-u Tychy z Resovią 28 sierpnia oraz w rewanżu w Rzeszowie 3 kwietnia. Lucyna Nenow / Polska Press
W poniedziałek 3 kwietnia 2023 roku w ostatnim meczu 25. kolejki Fortuna 1. Ligi Resovia Rzeszów przegrała z GKS-em Tychy 0:1 (0:1). Zespół gości prowadził tymczasowy trener Przemysław Pitry. We wtorek zespół przejmie Dariusz Banasik, który był na meczu w Rzeszowie.

GKS Tychy 27 marca podpisał umowę z nowym trenerem drużyny piłkarzy. Dariusz Banasik nie przygotowywał jednak zespołu do meczu z Resovią i nie zadebiutował na tyskiej ławce w Rzeszowie ze względów osobistych.

- Spotkaliśmy się z trenerem Banasikiem, ustaliliśmy mikrocykl na cały tydzień, a potem byliśmy w kontakcie telefonicznym - wyjaśnił Przemysław Pitry, asystent zwolnionego trenera Dominika Nowaka, który będzie pełnił tę rolę również u Banasika.

Resovia - GKS Tychy: Banasik na trybunach

Tyszanie przegrali dwa ostatnie mecze, a po porażce z Sandecją Nowy Sącz 2:3 pracę stracił trener Nowak. Resovia przystąpiła do spotkania z GKS-em Tychy po dwóch zwycięstwach. Oba zespoły miały po 27 punktów i 4 pkt przewagi nad strefą spadkową. Pitry poprowadził tyski zespół w Rzeszowie, a Banasik oglądał mecz z wysokości trybun.

Goście dobrze weszli w mecz i swoją przewagę przypieczętowali golem w 26. minucie. Po krótko rozegranym rzucie rożnym dośrodkował Krzysztof Wołkowicz i Wiktor Żytek głową z bliska skierował piłkę do siatki. Żytek był też autorem gola w pierwszym meczu tych drużyn w 8. kolejce, zakończonym remisem 1:1.

GKS próbował iść za ciosem i pięć minut później bramkarz Resovii Paweł Łakota z trudem obronił strzał Wołkowicza. Tyszanie do przerwy prowadzili 1:0.

Resovia - GKS Tychy: Jałocha na posterunku

W 49. minujcie po kontrze Patryk Mikita był w dobrej sytuacji, ale uderzył tuż przy słupku. Resovia z czasem z coraz większą determinacją dążyła do wyrównania. W 69. minucie Konrad Jałocha świetnie obronił strzał Bartłomieja Eizencharta, a chwilę później również dobitkę. W 83. minucie Antonio Dominguez mógł „zamknąć” mecz, posłał jednak piłkę obok bramki. W końcówce GKS bronił prowadzenia i nie dał sobie strzelić gola również w siedmiu doliczonych minutach.

Resovia Rzeszów - GKS Tychy 0:1 (0:1)

Bramka: 0:1 Wiktor Żytek (26)

Resovia: Paweł Łakota - Łukasz Seweryn (88. Nikodem Niski), Aleksander Komor, Ruben Hoogenhout, Miłosz Kałahur (61. Radosław Adamski) - Rafał Mikulec, Bartłomiej Wasiluk, Mehdi Lehaire, Marek Mróz (88. Kamil Antonik), Pedro Vieira (61. Bartłomiej Eizenchart) - Maciej Górski (73. Jakub Sylvestr).

GKS Tychy: Konrad Jałocha - Dominik Połap, Nemanja Nedić, Jakub Tecław, Krzysztof Wołkowicz - Krzysztof Machowski (90. Natan Dzięgielewski), Mateusz Radecki, Wiktor Żytek, Mateusz Czyżycki (80. Antonio Dominguez), Patryk Mikita - Daniel Rumin (74. Kacper Skibicki).

Żółte kartki: Hoogenhout, Mikulec - Wołkowicz, Połap, Mikita

Sędziował: Jacek Małyszek (Lublin)