Fuzja pomoże obu podmiotom stworzyć poważną konkurencję czołowemu graczowi - Telefonice. Spółki połączą telefonię komórkową i szerokopasmową. Fuzja tworzy nie tylko precedens, ale również otwiera drzwi na podobne sojusze w Europie. Głównie na rynkach we Włoszech, Portugalii i Wielkiej Brytanii - podaje agencja Reutera, powołując się na głosy ekspertów.
Połączenie drugiego i czwartego gracza na rynku operatorów telekomunikacyjnym sprawia, że Vodafone osiądzie na trzeciej pozycji w branży. Przewiduje się, że fuzja dwóch gigantów europejskiego rynku telekomunikacyjnego sprawdzi podejście Komisji Europejskiej do konsolidowania branż. KE wcześniej sprzeciwiała się umowom, które zawężały liczbę graczy na największych rynkach.
Rynek w telekomunikacyjny w Hiszpanii
Na Hiszpańskim rynku jest czterech graczy: Telefonica Moviestar (28,24 proc. udziału w rynku), Orange (z 22,91 proc.), Vodafone (22,26 proc.) oraz MasMovil (20,55 proc.) - wynika z danych regulatora rynku CNMC.
Odpowiedź KE najprawdopodobniej ujawni jej stosunek do "faworyzowania" rynków z mniejszą liczbą operatorów i możliwością wysokich inwestycji w infrastrukturę. Niewykluczone jednak, że komisja będzie chciała pozostać przy strategii zorientowanej na konsumencie, która cechuje się mocną konkurencją i niskimi cenami.
Finalizacja najpóźniej w drugiej połowie 2023 r.
Połączenie dwóch podmiotów w Hiszpanii opiera się na wartości przedsiębiorstwa wynoszącej 18,6 miliarda euro (19 miliardów dolarów), jak wynika z oświadczenia. 10,9 miliarda dla MasMovil i 7,8 miliarda dla Orange Hiszpania. Przedsiębiorstwa po fuzji mogą wygenerować przychody nawet do 7,3 miliarda euro rocznie oraz 2,2 miliarda euro z samych podstawowych zysków operacyjnych - wynika z przewidywań obydwu podmiotów.
Umowa została objęta dwuletnią klauzulą blokującą, która uniemożliwia Orange i MasMovil sprzedaż swoich akcji - przekazał rzecznik Orange.
Transakcja podlega zatwierdzeniu przez unijne organy antymonopolowe. Oczekuje się, że fuzja zostanie zamknięty w drugiej połowie 2023 roku. Orange jest kontrolowany przez państwo francuskie poprzez 23 proc. udziałów, podczas gdy matką MasMovil jest londyńska Lorca JV - holding większościowy należący do funduszy wykupu KKR, Providence i Cinven.
Źródło: Reuters
dś
