Rosja twierdzi, że nie musi ułatwiać procedury zwrotu turbiny do Nord Stream 1

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
- Gazprom podkreślił, że obecne warunki kontraktu nie przewidują dodatkowych zobowiązań strony rosyjskiej do pozyskania tego silnika - poinformowała kontrolowana przez Kreml firma w oświadczeniu po tym, jak ponownie zwróciła się do Siemens Energy o dokumenty.
- Gazprom podkreślił, że obecne warunki kontraktu nie przewidują dodatkowych zobowiązań strony rosyjskiej do pozyskania tego silnika - poinformowała kontrolowana przez Kreml firma w oświadczeniu po tym, jak ponownie zwróciła się do Siemens Energy o dokumenty. fot. 123-RF/@robson309
Rosyjski gigant energetyczny Gazprom przekazał w piątek, że obecny kontrakt z Siemens Energy nie wymaga od Rosji podjęcia dalszych działań w celu ułatwienia zwrotu turbiny dla gazociągu Nord Stream 1. W czwartek gazociąg został uruchomiony z jedynie 40 proc. swojej przepustowości. Niemcy twierdzą, że Rosja używa gazu jako "broni politycznej".

Nord Stream 1 wznowił w czwartek pompowanie gazu po 10-dniowej przerwie wywołanej pracami konserwacyjnymi przy zaledwie 40 proc. swojej przepustowości. Gazprom w czerwcu odciął przepływy uzasadniając to brakiem możliwości odzyskania turbiny, która była naprawiana w Kanadzie. Niemcy z kolei przekazały, że turbina miała być eksploatowana dopiero od września.

W piątek rosyjska spółka przekazała, że firma nie uzyskała niezbędnej dokumentacji od Siemens Energy, która potwierdziłaby zwolnienie z europejskich i kanadyjskich sankcji tłoczni Portowaja. Inaczej tłocznia nie będzie mogła otrzymać turbiny.

W czwartek dwie osoby, które są zaznajomione ze sprawą miały powiedzieć, że turbina utknęła w niemieckim tranzycie, bowiem Rosja do tej pory nie dała zielonego światła na jej przesłanie.

- Gazprom podkreślił, że obecne warunki kontraktu nie przewidują dodatkowych zobowiązań strony rosyjskiej do pozyskania tego silnika - poinformowała kontrolowana przez Kreml firma w oświadczeniu po tym, jak ponownie zwróciła się do Siemens Energy o dokumenty.

Strona Niemiecka nie zgadza się z narracją, wedle której brak turbin jest przyczyną mniejszych dostaw gazu. W Berlinie słychać nawet głosy o "gazie jako broni politycznej".

Źródło: Reuters

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl