Pasek artykułowy - wybory

Rewolucja w Syrii. Więźniowie politycznie wychodzą na wolność - WIDEO

Adam Kielar
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Upadek rządzącego od dekad reżimu Asadów w Syrii to nie tylko szansa na zmianę ustroju. To także wolność dla tysięcy więźniów politycznych, od lat przetrzymywanych w więzieniach, w tym kobiet.

Spis treści

Uwolnieni więźniowie polityczni w Syrii

W czasie rządów reżimu Baszara al Asada i jego przodków, tysiące ludzi przepadły bez wieści lub trafiły do więzień, oskarżane o przestępstwa polityczne. Szacunki mówią nawet o 100 tysiącach takich osób.

Jednym z niesławnych miejsc, do których takie osoby trafiały, jest więzienie Sajdnaja niedaleko Damaszku, określane jako „ludzka rzeźnia”.

Organizacje broniące praw człowieka szacują, że od początku wojny domowej (rozpoczętej w 2011 roku) życie straciło tam około 30 tys. osób, głównie w wyniku tortur, nieludzkiego traktowania i masowych egzekucji.

Niesławne więzienie Sajdnaja zdobyte

Trafiały tam także kobiety. Gdy do więzienia dotarli rebelianci, więźniowie zostali uwolnieni. Administracja placówki zgodziła się oddać nad nią kontrolę, w zamian za zapewnienie im bezpiecznego wyjazdu.

W sieci pojawiło się nagranie, pokazujące kobiety uwalniane z cel złowrogiego więzienia Sajdnaja.

Brat odnaleziony po prawie 40 latach

Jednym z najbardziej poruszających historii, jakie krążą po sieci, jest historia pokazujący dwóch braci, którzy mogą spotykać się po raz pierwszy od… 39 lat. Ali Hassan Al-Ali został aresztowany przez armię w wieku 18 lat. Wszelki słuch po nim zaginął, choć rodzina podjęła ogromne starania, by go odnaleźć.

„Nie było miejsca w Syrii, którego nie odwiedziliśmy. Objechaliśmy cały kraj pytając o niego. Jednego dnia mówiono nam, że trafił do więzienia, innego temu zaprzeczali” – mówił Muammar Al Ali, brat Ali Hassana.

Gdy rebelianci uwolnili więźniów z więzienia Hama, pojawiły się zdjęcia, na których widać było ponad 50-letniego mężczyznę z siwą brodą. Znajomi i rodzina zaczęli dzwonić do Muammara, pytając, czy to nie jego brat

„Mówili, że mnie przypomina. Odpowiedziałem: to mój brat! To jest uczucie nie do opisania. Wyobraź sobie nie widzieć go 39 lat i nagle oglądasz jego zdjęcie. Jak byście się poczuli?” – mówił.

Nie doszło jeszcze do spotkania braci, Ali Hassan powiedział dziennikarzowi, że stracił pamięć i tak naprawdę nie wie kim jest.

Upadek reżimu Baszara al Asada

W niedzielę w nocy polskiego czasu rebelianci ogłosili, że zdobyli stolicę Syrii, Damaszek i obalili rządzący krajem od dekad reżim.

Dotychczas stojący na czele państwa Baszar al Asad w sobotę wieczorem uciekł z kraju w nieznanym kierunku, nieoficjalne informacje mówią o tym, że samolot Ił-76, na którego pokładzie się znajdował, rozbił się lub został zestrzelony. Nie ma na razie potwierdzenia tych doniesień.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jaro
nie długo oswobodzenie PO ch y ž y m
E
Ehh
W USA siedzi 2 000 000 ludzi i nikt z tego dramatu nie robi.Skazany jest Prezydent elekt a I obecny ma kryminaliste w rodzinie.Takze smialo mozna powiedziec,ze takie same standardy.O Palestynczykach(kobietach,dzieciach)w izraelskich wiezieniach nie ma nawet co pisac,zeby nie byc oskarzony o ...antysemityzm
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl