Rewolucja w urlopach. Przełomowe zmiany w prawie pracy
Urlop wypoczynkowy w Polsce zależny jest od stażu pracy. Do 26 dni urlopu mają prawo ci, którzy legitymują się 10-letnim stażem pracy, do którego wliczają się również studia. Ci, którzy tych kryteriów nie spełniają liczyć mogą na 20 dni urlopu wypoczynkowego.
Nie przegap
Jak sytuacja wygląda w innych krajach? We Francji pracownicy mają prawo do 30 dni urlopu, podobnie na Węgrzech - jednak do 30 dni prawo mają pracownicy po 45. roku życia.
Czy wkrótce Polska ich przegoni? Istnieje taka szansa. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponuje:
- wprowadzenie 35 dni urlopu wypoczynkowego,
- zrównanie urlopu wypoczynkowego, co oznacza taki sam urlop dla wszystkich, bez względu na staż.
Nie przegap
Wszystko z powodu faktu, że Polacy za dużo pracują.
35 dni urlopu wypoczynkowego dla wszystkich
35 dni urlopu wypoczynkowego to nie jest jedyna zmiana, która może nas czekać. OPZZ chce również, by pracownicy, którzy pracują dłużej niż 8 godzin dziennie mieli zapewnioną dodatkową przerwę, która wynosi 15 minut.
Ile urlopu wypoczynkowego ci się należy? Oto 13 faktów o url...
Kolejna zmiana dotyczyć ma osób po 50. W ich wypadku nadgodziny, czy praca w godzinach nocnych mogłaby zostać wykonywana dopiero po wyraźnej zgodzie pracownika.
Jak tłumaczy Paweł Śmigielski z OPZZ na łamach "Faktu" tego typu praca jest najbardziej obciążająca.
Rozwiąż i poznaj wynik
Doświadczeni pracownicy mogliby liczyć również na umowę mentorską. Oznacza ona dodatkowe pieniądze dla pracowników po 50. Pozwoliłoby to uniknąć sytuacji, że pracownik z potężnym stażem pracy, wiedzą i umiejętnościami zarabia tyle samo, co nowy pracownik.
Możliwość wyższych zarobków na umowie mentorskiej związane jest z faktem dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z młodszymi koleżankami i kolegami z pracy.
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
