Rozbita grupa przestępcza pozorująca obrót towarami z tworzyw sztucznych w celu wyłudzenia podatku VAT

Robert Szulc
Opracowanie:
Grupa przestępcza - zdaniem prokuratury - udawała handel tworzywami. A chodziło jej o wyłudzanie VAT i odszkodowań
Grupa przestępcza - zdaniem prokuratury - udawała handel tworzywami. A chodziło jej o wyłudzanie VAT i odszkodowań 123rf
Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Chełmie zatrzymali 9 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było wyłudzanie podatku VAT. Wśród zatrzymanych, było dwóch organizatorów przestępczego procederu - informuje Prokuratura Okręgowa w Zamościu.

Udawali handel plastikiem. Wyłudzenie nienależnego VAT-u i odszkodowania z polisy

W prokuraturze Okręgowej w Zamościu zatrzymani usłyszeli zarzuty:

  • kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej,
  • poświadczenia nieprawdy w dokumentach,
  • popełnienia przestępstw karnoskarbowych związanych z wyłudzeniem należności publicznoprawnych z tytułu podatku VAT w łącznej kwocie ponad 2,8 miliona złotych,
  • prania brudnych pieniędzy,
  • wyłudzenia od jednej z firm ubezpieczeniowych odszkodowania w kwocie przekraczającej 2,8 miliona złotych za towar stracony w pożarze.

Udawali handel plastikiem. Areszty wobec 4 podejrzanych

Na wniosek prokuratora cztery osoby, w tym dwie kierujące zorganizowaną grupą przestępczą zostały tymczasowo aresztowane przez sąd. Wobec pozostałych osób zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.

Udawali handel plastikiem. Sieć 14 podmiotów gospodarczych powiązanych rodzinnie i osobowo

W toku śledztwa ustalono, że grupa przestępcza działająca w okresie od lipca 2013 roku do października 2015 roku na terenie województwa mazowieckiego, utworzyła sieć 14 podmiotów gospodarczych powiązanych rodzinnie i osobowo. Przedmiotem ich działalności miał być obrót formami wtryskowymi oraz różnego rodzaju towarami z tworzyw sztucznych.

Spółki pomiędzy sobą dokumentowały sprzedaż, która w rzeczywistości nie miała miejsca. Celem zaś było wystawianie faktur VAT i uzyskanie korzyści majątkowej w postaci zwrotów podatku VAT. W procederze wykorzystany został również podmiot znikający, na rzecz którego wykazywana była sprzedaż. Podmiot ten wystawiał faktury na kolejne spółki powiązane ze sprzedawcą, one odliczały sobie podatek naliczony i wystawiały kolejne faktury na ten sam towar kolejnej spółce, która była finalnym nabywcą.

Ta ostatnia zaliczała towar do środków trwałych i występowała do Urzędu Skarbowego o zwrot podatku VAT. Grupa dysponowała kilkoma starymi formami wtryskowymi oraz niewielką ilością towarów z tworzyw sztucznych. Były one przewożone ze spółki do spółki celem okazania w trakcie kontroli podatkowej dla uwiarygodnienia prowadzonej rzekomo działalności gospodarczej.

Ustalenia śledztwa wskazują, że w wyniku działalności grupy doszło do narażenia na uszczuplenie podatku VAT oraz nienależnych zwrotów tego podatku w łącznej kwocie przekraczającej 2,8 miliona złotych.

Udawali handel plastikiem. Towar zniszczony pożarem

Jak ustalili śledczy towar, który miał być przedmiotem opisanych powyżej transakcji gospodarczych w 2015 roku został wydzierżawiony spółce, w której funkcje prezesa i pełnomocnika pełnili mężczyźni kierujący grupą przestępczą. Podmiot ten w oparciu o polisę ubezpieczeniową - obejmującą swym zakresem zarówno środki trwałe tej spółki, jak i mienie osób trzecich - w związku z pożarem magazynu, wystąpił o wypłatę odszkodowania.

Wówczas przedstawione zostały ubezpieczycielowi dokumenty w postaci faktur VAT, wskazujące na nabycie towaru, który miał ulec zniszczeniu wskutek pożaru. Jak następnie ustalono, dokumenty te w toku przeprowadzonych kontroli podatkowych zostały zakwestionowane i uznane jako nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. W związku z tym ustalono, że członkowie grupy przestępczej w tym zakresie działali na szkodę towarzystwa ubezpieczeniowego, wyłudzając ponad 2,8 miliona złotych z tytułu odszkodowania.

Podejrzanym grożą kary do 12 lat pozbawienia wolności.

rs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl