Rozbita grupa przestępcza pozorująca obrót towarami z tworzyw sztucznych w celu wyłudzenia podatku VAT

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
Grupa przestępcza - zdaniem prokuratury - udawała handel tworzywami. A chodziło jej o wyłudzanie VAT i odszkodowań
Grupa przestępcza - zdaniem prokuratury - udawała handel tworzywami. A chodziło jej o wyłudzanie VAT i odszkodowań 123rf
Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Chełmie zatrzymali 9 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było wyłudzanie podatku VAT. Wśród zatrzymanych, było dwóch organizatorów przestępczego procederu - informuje Prokuratura Okręgowa w Zamościu.

Udawali handel plastikiem. Wyłudzenie nienależnego VAT-u i odszkodowania z polisy

W prokuraturze Okręgowej w Zamościu zatrzymani usłyszeli zarzuty:

  • kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej,
  • poświadczenia nieprawdy w dokumentach,
  • popełnienia przestępstw karnoskarbowych związanych z wyłudzeniem należności publicznoprawnych z tytułu podatku VAT w łącznej kwocie ponad 2,8 miliona złotych,
  • prania brudnych pieniędzy,
  • wyłudzenia od jednej z firm ubezpieczeniowych odszkodowania w kwocie przekraczającej 2,8 miliona złotych za towar stracony w pożarze.

Udawali handel plastikiem. Areszty wobec 4 podejrzanych

Na wniosek prokuratora cztery osoby, w tym dwie kierujące zorganizowaną grupą przestępczą zostały tymczasowo aresztowane przez sąd. Wobec pozostałych osób zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.

Udawali handel plastikiem. Sieć 14 podmiotów gospodarczych powiązanych rodzinnie i osobowo

W toku śledztwa ustalono, że grupa przestępcza działająca w okresie od lipca 2013 roku do października 2015 roku na terenie województwa mazowieckiego, utworzyła sieć 14 podmiotów gospodarczych powiązanych rodzinnie i osobowo. Przedmiotem ich działalności miał być obrót formami wtryskowymi oraz różnego rodzaju towarami z tworzyw sztucznych.

Spółki pomiędzy sobą dokumentowały sprzedaż, która w rzeczywistości nie miała miejsca. Celem zaś było wystawianie faktur VAT i uzyskanie korzyści majątkowej w postaci zwrotów podatku VAT. W procederze wykorzystany został również podmiot znikający, na rzecz którego wykazywana była sprzedaż. Podmiot ten wystawiał faktury na kolejne spółki powiązane ze sprzedawcą, one odliczały sobie podatek naliczony i wystawiały kolejne faktury na ten sam towar kolejnej spółce, która była finalnym nabywcą.

Ta ostatnia zaliczała towar do środków trwałych i występowała do Urzędu Skarbowego o zwrot podatku VAT. Grupa dysponowała kilkoma starymi formami wtryskowymi oraz niewielką ilością towarów z tworzyw sztucznych. Były one przewożone ze spółki do spółki celem okazania w trakcie kontroli podatkowej dla uwiarygodnienia prowadzonej rzekomo działalności gospodarczej.

Ustalenia śledztwa wskazują, że w wyniku działalności grupy doszło do narażenia na uszczuplenie podatku VAT oraz nienależnych zwrotów tego podatku w łącznej kwocie przekraczającej 2,8 miliona złotych.

Udawali handel plastikiem. Towar zniszczony pożarem

Jak ustalili śledczy towar, który miał być przedmiotem opisanych powyżej transakcji gospodarczych w 2015 roku został wydzierżawiony spółce, w której funkcje prezesa i pełnomocnika pełnili mężczyźni kierujący grupą przestępczą. Podmiot ten w oparciu o polisę ubezpieczeniową - obejmującą swym zakresem zarówno środki trwałe tej spółki, jak i mienie osób trzecich - w związku z pożarem magazynu, wystąpił o wypłatę odszkodowania.

Wówczas przedstawione zostały ubezpieczycielowi dokumenty w postaci faktur VAT, wskazujące na nabycie towaru, który miał ulec zniszczeniu wskutek pożaru. Jak następnie ustalono, dokumenty te w toku przeprowadzonych kontroli podatkowych zostały zakwestionowane i uznane jako nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. W związku z tym ustalono, że członkowie grupy przestępczej w tym zakresie działali na szkodę towarzystwa ubezpieczeniowego, wyłudzając ponad 2,8 miliona złotych z tytułu odszkodowania.

Podejrzanym grożą kary do 12 lat pozbawienia wolności.

rs

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl