RPP. Stopy procentowe znów w górę - wysoka inflacja jest głównym powodem podwyżki

Główna stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego wzrosła do 5,25 proc. w skali rocznej.
Główna stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego wzrosła do 5,25 proc. w skali rocznej. Fot. Adam Jankowski
Narodowy Bank Polski poinformował, że Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe 0,75 pkt proc. Główna stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego wzrosła do 5,25 proc. w skali rocznej.

Rada Polityki Pieniężnej przekazała w komunikacie, iż oceniła, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP (2,5 proc., z możliwością odchylenia +/- 1 pkt. proc.) w średnim okresie, RPP postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych.

RPP w czwartek zdecydowała o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 0,75 pkt proc. Tym samym stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa do 5,75 proc., stopa depozytowa do 4,75 proc., stopa redyskonta weksli do 5,30 proc., a stopa dyskontowa weksli do 5,35 proc.

To ósma podwyżka stóp z rzędu.

„Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę” – dodano w komunikacie.

RPP przyznała jednoczenie, że w I kwartale 2022 roku utrzymuje się w Polsce wysoka dynamika aktywności gospodarczej i że dobra koniunktura będzie się utrzymywać w kolejnych kwartałach 2022 roku.

„W kolejnych kwartałach można oczekiwać utrzymywania się korzystnej koniunktury, choć prognozowane jest stopniowe spowolnienie wzrostu gospodarczego, a perspektywy koniunktury, zarówno w Polsce, jak i na świecie, obarczone są znaczną niepewnością związaną z wpływem rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie” – czytamy w komunikacie.

Główny powód podwyżki stóp procentowych to wysoka inflacja. Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, w kwietniu sięgnęła ona 12,3 proc. To najwięcej od 1998 r.

Wzrost oprocentowania jest złą wiadomością dla spłacających kredyty oraz dla tych, którzy dopiero chcieliby je wziąć, np. w celu kupna nieruchomości.

Ekonomiści uważają, że podwyższona inflacja jest głównie wynikiem rosnących cen paliw i żywności. Na zachowanie tego typu cen polityka pieniężna nie ma wpływu. Wysokie notowania surowców to zaś tendencja ogólnoświatowa. Skutkuje nienotowanym od dekad poziomem inflacji również w krajach Zachodu. Tam również mają miejsce podwyżki stóp procentowych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl