Przed Mateuszem Rudykiem, ubiegłorocznym srebrnym medalistą mistrzostw Europy zarówno w sprincie jak i w keirinie, bardzo trudne zadanie, bowiem jego rywalem w półfinale będzie Holender Harrie Lavreysen, 16-krotny złoty medalista mistrzostw świata w konkurencjach sprinterskich.
W drugim półfinale rewelacyjnie spisujący się w tegorocznych mistrzostwach Michaił Jakowlew, rosyjski kolarz występujący od 2023 roku w barwach Izraela, zmierzy się z Francuzem Rayanem Helalem.
Drugi z Polaków występujących w sprincie – Rafał Sarnecki dotarł do 1/8 finału, gdzie został wyeliminowany przez Brytyjczyka Harry'ego Ledinghama-Horna.
Blisko medalu był w piątek wieczorem startujący w wyścigu scratch Filip Prokopyszyn. W stawce 24 zawodników Polak zajął czwarte miejsce, przerywając na finiszu walkę o brąz z Brytyjczykiem Williamem Tidballem. Zwyciężył Portugalczyk Iuri Leitao, który jako jeden z dwójki kolarzy (obok srebrnego Holendra Vincenta Hoppezaka) nadrobił nad rywalami jedną rundę. To drugie już złoto Leitao, który wcześniej triumfował w wyścigu punktowym.
W olimpijskiej konkurencji omnium wystartowała Olga Wankiewicz, która doskonale rozpoczęła rywalizację zajmując drugie miejsce w wyścigu scratch. Szybsza od niej była tylko znakomita Holenderka Lorena Wiebes. W dwóch kolejnych startach 22-letnia Polka, młodzieżowa mistrzyni Europy z 2024 roku, zajęła dalsze miejsca, ale ambitnie walczyła w finałowym wyścigu punktowym. Kilka razy uczestniczyła w akcjach, zbierała punkty na lotnych premiach, ale ostatecznie uplasowała się na 11. miejscu.
Końcówka wyścigu punktowego miała dramatyczny przebieg, bowiem na półtorej rundy przez ostatnim finiszem w kraksie leżała liderująca Sophie Leech. Pod jej nieobecność najszybsza była Wiebes, co pozwoliło jej zrównać się punktami z Brytyjką i zapewnić sobie złoty medal. Warto przypomnieć, że Wiebes jest jedną z najszybszych zawodniczek także w wyścigach szosowych, a w tym sezonie wygrała już trzy etapy podczas wyścigu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
W finałowych pojedynkach sprinterek górą były Rosjanki – startujące jako indywidualne zawodniczki neutralne. Złoty medal zdobyła Jana Burłakowa pokonując Brytyjkę Rhian Edmunds po dodatkowym, trzecim biegu. Brąz zapewniła sobie Alina Łysenko po zwycięstwie 2:0 nad Włoszką Miriam Vece.
W kwalifikacjach wystąpiły dwie polskie sprinterki awansując do 1/16 finału. Nie udało się jednak Polkom przebrnąć kolejnej fazy – w 1/8 finału Paulina Petri uległa Hetty van de Wouw z Holandii, a Nikola Seremak przegrała z Brytyjką Rhian Edmunds.
Wyniki finałów trzeciego dnia mistrzostw:
Wyścig scratch mężczyzn
1. Iuri Leitao (Portugalia)
2. Vincent Hoppezak (Holandia)
3. William Tidball (W.Brytania) – strata 1 okrążenia
4. Filip Prokopyszyn (Polska) – strata 1 okrążenia
Wyścig indywidualny na dochodzenie mężczyzn:
O złoty medal
1. Josh Charlton (W.Brytania) – 4.02,882
2. Ivo Oliveira (Portugalia) – 4.03,631
O brązowy medal
3. Michael Gill (W.Brytania) – 4.09,859
4. Renato Favero (Włochy) – 4.12,169
…
12. Adam Woźniak (Polska) – 4.17,229 w kwalifikacjach
Sprint kobiet:
O złoty medal
Jana Burłakova (indyw.) – Rhian Edmunds (W.Brytania) 2:1
O brązowy medal
Alina Łysenko (indyw.) – Miriam Vece (Włochy) 2:0
….
14. Nikola Seremak (Polska)
15. Paulina Petri (Polska)
Omnium kobiet:
1. Lorena Wiebes (Holandia) – 114 pkt
2. Sophie Leech (W. Brytania) – 114 pkt
3. Amalie Dideriksen (Dania) – 103 pkt
…
11. Olga Wankiewicz (Polska) – 67 pkt.
