- Nie będzie naszego miasteczka festiwalowego z namiotami wypełnionymi po brzegi widzami, nie będzie kolejek do kas po bilety, nie będzie koncertów na Rynku w Kazimierzu. Tak jak i wy jesteśmy tym rozczarowani i zasmuceni, ale postanowiliśmy potraktować tę sytuację jako wyzwanie i spojrzeć na nią optymistycznie - opisuje Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna Festiwalu Dwa Brzegi.
Oznacza to, że większość projekcji filmowych odbędzie się w wersji online. Seanse będą dostępne po zakupie biletów w dwóch wirtualnych salach: Bursztyn i Rubin. Cena na pojedynczy seans to 15 złotych. Natomiast sala Szafir (do której dostęp jest bezpłatny) to miejsce, gdzie zobaczymy spotkania online z twórcami filmowymi. Dodatkowo zorganizowano kino plenerowe na Zamku w Kazimierzu Dolnym. Projekcje na dużym ekranie odbywać się będą każdego festiwalowego wieczoru o godz. 21. Wejściówka kosztuje 18 zł. Z uwagi na wymogi bezpieczeństwa maksymalnie film będzie mogło oglądać jednocześnie 150 osób. Widzowie Dwóch Brzegów mają do wyboru również dwie opcje zakupu karnetów. Karnet na 10 seansów kosztuje 140 złotych, a na 5 filmów - 75 złotych.
- Każdy z was po zakupieniu biletu będzie mógł oglądać wybrane przez siebie filmy tam, gdzie będzie chciał i w pozycji w jakiej będzie chciał. Czasami narzekaliście, że w namiotach było za gorąco, teraz możecie usiąść nad Wisłą i przenieść się w świat filmu. Dla niektórych krzesła były za twarde, teraz możecie leżeć w łóżku i oglądać „Świat pod namiotem”. Martwiliście się, że nie możecie przyjechać do Kazimierza i omija was tyle wspaniałych filmów i spotkań z twórcami? Teraz to wszystko możecie mieć w internecie, za sprawą kilku kliknięć - zachęca Grażyna Torbicka.
Filmem otwarcia czternastej edycji Dwóch Brzegów będzie „Babyteeth” (reż. S. Murphy) czyli piękna opowieść o nastolatce, która potrafi cieszyć się życiem mimo śmiertelnej choroby. Ten film jest częścią sekcji „Świat pod namiotem”, w której zobaczymy jeszcze np. nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale „Zło nie istnieje” (reż. M. Rasoulof), „Undine” (reż. Ch. Petzold) oraz bardzo ciekawe dokumenty, np. „Acasa. Mój dom” (reż. R. Ciorniciuc), „Wieloryb z Lorino” (reż. M. Cuske).
Dwa Brzegi 2019. Wystartował festiwal miłośników dobrego kin...
Na Dwóch Brzegach światową premierę będzie mieć film dokumentalny „Obłoki śmierci. Bolimów 1915” w reżyserii Ireneusza Skruczaja. Po raz pierwszy w historii festiwalu pojawi się sekcja pod nazwą Ekoświadomość, gdzie zobaczymy filmy na tematy ochrony środowiska, grożącej nam katastrofy ekologicznej, braku szacunku człowieka dla natury. Zaś bohaterką cyklu „I Bóg stworzył aktorkę" będzie Gabriela Muskała („Fuga”, „Wymyk”, „Królowa Aniołów”). Dwa Brzegi to również międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych. Spośród ponad 2 tys. zgłoszeń, wybrano 34 filmów. Będzie je oceniać jury w składzie: Agnieszka Żulewska (aktorka teatralna i filmowa), Maciej Cuske (reżyser filmów dokumentalnych i scenarzysta), Tomasz Gąssowski (kompozytor muzyki filmowej).
- Lubelskie w kamerach Google. Sprawdź, czy Cię nagrali
- Lublinianie chętnie spędzają weekend w centrum. Zobacz
- Takiej „trybuny" lubelskich kibiców zazdrości cała Polska
- Legenda o Czarciej Łapie na placu Litewskim. Zobacz zdjęcia
- Lublin w kwiatach. Rozejrzyj się i zobacz, co kwitnie
- Na trybunach wesoło i kolorowo. Zobacz galerię kibiców żużla
