Ruszają Światowe Dni Młodzieży 2023. Zobacz najważniejsze informacje

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
Już we wtorek w Lizbonie rozpoczynają się kolejne Światowe Dni Młodzieży. Inicjatywa papieża Jana Pawła II trwa już od 1986 roku, a kolejni papieże kontynuują dzieło stworzone przez papieża Polaka. Czym są Światowe Dni Młodzieży? Przedstawiamy najważniejsze informacje o międzynarodowych spotkaniach młodych katolików z całego świata.
Wierni z całego świata przybyli do Lizbony, aby wspólnie z papieżem Franciszkiem przeżywać Światowe Dni Młodzieży.
Wierni z całego świata przybyli do Lizbony, aby wspólnie z papieżem Franciszkiem przeżywać Światowe Dni Młodzieży. Fot. PAP/EPA/TIAGO PETINGA

Spis treści

Czym są Światowe Dni Młodzieży?

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie ŚDM Polska, Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych z całego świata, którzy w towarzystwie swoich duszpasterzy, katechetów, biskupów i papieża spotykają się w jednym miejscu, aby wspólnie móc wyznawać wiarę w Jezusa Chrystusa.

Celem Światowych Dni Młodzieży jest uczestnictwo we wspólnocie Kościoła Powszechnego, słuchanie Słowa Bożego, sprawowanie sakramentów pokuty i eucharystii oraz głoszenie Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. Spotkaniom Światowych Dni Młodzieży towarzyszą liczne modlitwy, rozmowy i radosne przeżywanie wspólnych dni w międzynarodowej wspólnocie.

Kto jest zapoczątkował Światowe Dni Młodzieży?

Pomysłodawcą oraz twórcą Światowych Dni Młodzieży jest Jan Paweł II, który - jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie ŚDM Polska - 20 grudnia 1985 roku na spotkaniu opłatkowym, wobec Kardynałów i Pracowników Kurii Rzymskiej, wyraził pragnienie, by Światowe Dni Młodzieży odbywały się co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym przez niego miejscu jako spotkanie międzynarodowe.

Kiedy odbywały się Światowe Dni Młodzieży?

Jan Paweł II zgromadził młodych w Rzymie (1984, 1985, 2000), Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), Częstochowie (1991), Denver (1993), Manili (1995), Paryżu (1997) i Toronto (2002). Po śmierci papieża Polaka zarówno Benedykt XVI jak i Franciszek kontynuowali dzieło Jana Pawła II, a Światowe Dni Młodzieży odbywają się regularnie.

Benedykt XVI, przewodniczył kolejno spotkaniom w Kolonii (2005), Sydney (2008) i Madrycie (2011). Franciszek był gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janerio (2013), Krakowie (2016) i w Panamie (2019). Tegoroczne Światowe Dni Młodzieży odbywają się w Lizbonie, a na zakończenie tego wydarzenia Franciszek ogłosi kolejne państwo oraz miasto, w którym spotkają się młodzi z całego świata.

Ile trwają Światowe Dni Młodzieży?

Światowe Dni Młodzieży są wydarzeniem wielodniowym, a w obecnej strukturze rozdzielają się na mniej więcej dwa tygodnie. W pierwszym tygodniu przyjezdni biorą udział w spotkaniach w diecezjach, w których zapoznają się i integrują z lokalnymi wspólnotami.

Drugi tydzień dotyczy już obchodów centralnych, podczas których wszyscy gromadzą się w wyznaczonym wcześniej przez Ojca Świętego miejscu, aby wspólnie przeżywać ten czas.

Jakie są symbole Światowych Dni Młodzieży?

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie ŚDM Polska, spotkaniom towarzyszą dwa szczególne znaki podarowane przez Jana Pawła II, którymi są Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Znaki te nie tylko są z młodymi podczas ŚDM, ale non-stop krążą po świecie, gromadząc na modlitwie i adoracji setki, a nawet tysiące młodych każdego dnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
OGLĄDAĆ
NIE, NIE PRZEDSTAWIACIE NAJWAŻNIEJSZYCH INFORMACJI! https://www.youtube.com/watch?v=C0wdN-0PNtw https://www.youtube.com/watch?v=dAEQh7pFcjA
F
Franko
Światowe dni młodzieży to indoktrynacja młodych
Wróć na i.pl Portal i.pl