Ruszył karnawał w Rio de Janeiro! Skąd wywodzi się największa karnawałowa impreza na świecie? Do kiedy potrwa?

Damian Kelman
Damian Kelman
Przez kilka dni będą się odbywać przeróżne parady obfitujące w taniec i żywą muzykę.
Przez kilka dni będą się odbywać przeróżne parady obfitujące w taniec i żywą muzykę. fot. PAP/EPA/Sebastiao Moreira
17 lutego wystartował karnawał w Rio de Janeiro. Do kiedy będzie trwał? Jakie ma tradycje i skąd się wywodzi? Historia jest naprawdę bogata!

Karnawał w Rio de Janeiro 2023

Tradycyjnie przyjęło się, że karnawał w Brazylii rozpoczyna się na cztery dni przed Popielcem i jest ostatnim momentem na huczne świętowanie przed Wielkim Postem. Praktyka mówi jednak co innego.

W tym roku impreza w Brazylii wystartowała 17 lutego i będzie trwać do 25 lutego, a do gorącej Brazylii ściągną miliony turystów z całego świata, by oddać się niecodziennej imprezie.

Przez kilka dni będą się odbywać przeróżne parady obfitujące w taniec i żywą muzykę. Nie wszyscy jednak mogą skorzystać z możliwości oglądania parad, ponieważ wstęp na Sambodrom jest możliwy dopiero od 5. roku życia z obawy o słuch dzieci.

Parada to jednak nie wszystko. W całym mieście toczą się imprezy uliczne, a szkoły tańca prezentują swoje wydanie samby. Najwięcej widzów ściągają jednak parady, na które wejścia są płatne.

W sprzedaży były bilety na trzy rodzaje parad: Access Group, Special Group i Champions Parade. Pierwsze odbędą się w piątek i sobotę (17 i 18 lutego), drugie w niedzielę i poniedziałek (19 i 20 lutego), a ostatnia w następną sobotę na zakończenie karnawału (25 lutego).

Ceny są zróżnicowane. Na pierwszy rodzaj parady trzeba zapłacić przynajmniej 15 dolarów. Na drugą wstęp zaczyna się od 164, a na ostatnią od 134 dolarów.

Parady trwają całą noc - od 21:30 do 6:00.

Historia karnawału w Brazylii

Karnawał do Brazylii trafił w wyniku kolonizacji - z Portugalii. W europejskim państwie był obchodzony już w XV wieku. Na półwyspie iberyjskim wydarzenie to miało jednak charakter imprezy ulicznej, które często kończyły się brutalnymi bitwami.

Do Brazylii impreza w pełni dotarła w XVIII wieku i objęła całe społeczeństwo - nawet niewolnicy mogli brać udział w zabawie. Co ciekawe, zaczerpnięto wiele z Portugalii, jednak brutalniejsze metody zamieniono obrzucaniem się kulami z wosku wypełnionymi wodą lub perfumami - brzmi znajomo? Przechodniów oblewano natomiast kolorowym atramentem.

Początek XIX wieku przyniósł próbę zmiany imprezy. Wszystko zaczęło się od ucieczki króla z Portugalii do swojego kolonialnego państwa. Wtedy wprowadzono bardziej cywilizacyjne i europejskie podejście wzorowane na ówczesnej Francji. Nad wszystkim zaczęła też kontrolę sprawować policja. Imprez ulicznych nie udało się jednak wyeliminować, tak naprawdę, nigdy.

Z upływem czasu wśród uczestników zaczęły pojawiać się również karnawałowe maski. Pierwszy tego typu bal miał miejsce w 1840 roku w Rio de Janeiro. W pełni legalne imprezy rozpoczęły się natomiast dopiero niemal sto lat później - w 1932 roku - kiedy to też odbył się pierwszy oficjalny konkurs szkół samby.

Tradycja w Rio de Janeiro

Tradycje karnawałowe w Rio de Janeiro sięgają 1641 roku, gdy tamtejsi mieszkańcy mieli świętować okres poprzedzający Wielkanoc i jednocześnie rozłam Portugalii od Hiszpanii.

Początkowo zabawa skupiała się wokół niższych klas. Osoby ze "społecznych wyżyn" zaczęły się interesować karnawałem na dobre od drugiej części XIX wieku, gdy zaczęto organizować bale maskowe i przemarsze z bogatymi strojami. W tym samym czasie na ulice wychodziły też inne klasy, tworząc tzw. bloki lokalnych społeczności. Zalegalizowano je jednak dopiero w latach 30. minionego wieku.

W podobnym czasie pojawił się zwyczaj związany z tańczeniem samby. Pierwsza szkoła tego tańca powstała w 1928 roku, a cztery lata później zorganizowano pierwszy konkurs, w którym brało udział 19 szkół.

Początkowo miały one jednak drugorzędne znaczenie. Zaczęło się to zmieniać dopiero po około 20 latach, gdy pojawiło się zainteresowanie klasy średniej w Brazylii. Teraz stanowią jeden z kluczowych elementów karnawału.

Tańce odbywają się w trzech grupach. W grupie specjalnej rywalizuje 12 szkół. Występują one w niedziele i poniedziałek, a każda ma 80 minut na występ. W wyniku ocen sędziów wybierani są najlepsi i najgorsi. Najsłabsza szkoła spada do grupy A, które tańczą w piątek i sobotę. Dodatkowo słabsze szkoły rywalizują w niższych grupach na ulicach.

Nieodłącznym elementem są też, wspomniane już, bloki uliczne. W przeciągu zaledwie jednego karnawału przyciągają one miliony ludzi. Historyczny był tutaj 2004 rok, gdy karnawał w Rio de Janeiro zapisał się w Księdze Rekordów Guinessa jako największy na świecie. Dziesięć lat później na ulicach bawiło się już natomiast 5 milionów osób.

Uliczna zabawa zaczyna się jednak na długo przed oficjalnym karnawałem, a pierwsze bloki są widoczne na ulicach jeszcze w styczniu. Często mają zabawne nazwy, nieraz również z seksualnymi podtekstami.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl