Zanim żołnierze wyruszyli z 11 garnizonów podległych 12 Dywizji, szczegółowo zaplanowano dla nich przemieszczenia drogowe i kolejowe, a także złożone działania taktyczne oraz ogniowe. Następnie wcielili prawie 500 rezerwistów i przemieścili się na poligony w południowo – zachodniej Polsce. Tam podporządkowano im pododdział amerykańskiej 4 Dywizji Piechoty i razem przystąpili do wykonywania skomplikowanych zadań.
Zdecydowana większość żołnierzy wykonywała zadania w dotąd nieznanym terenie, co jest istotnym urozmaiceniem ćwiczenia. W szczególności dla żołnierzy 7 Brygady Obrony Wybrzeża było to cenne doświadczenie, gdyż mieli okazję współpracować z amerykańską 4 Dywizją Piechoty. Dla jednych i drugich RYŚ-22 był możliwością do porównania swoich procedur, wymieniany doświadczenia oraz sprawdzenia posiadanego sprzętu wojskowego.
Jak zaznaczył dowódca „Dwunastki” generał dywizji doktor Dariusz Parylak ćwiczenie RYŚ-22 stanowiło największe wyzwanie szkoleniowe w tym roku dla szczecińskiej dywizji.
- Nie ma dwóch takich samych ćwiczeń i nie ma dwóch takich samych poligonów w Polsce. Ten w Żaganiu jest bardzo specyficzny, gdyż jest jednym z najtrudniejszych do wykonywania zadań taktycznych i ogniowych. W trakcie ćwiczenia RYŚ-22 sprawdziliśmy wiele zagadnień. Część wyszła dobrze, część musimy uzupełnić lub poprawić, ale dla nas wszystkich jest to cenna lekcja, aby nasze przyszłe działania były jeszcze skuteczniejsze – podsumował generał Parylak podczas oficjalnego zakończenia ćwiczenia.
Dynamicznie zmieniające się środowisko bezpieczeństwa uświadamia więc nam wszystkim, jak ważne jest kompleksowe sprawdzanie własnych umiejętności, wyciąganie wniosków oraz wdrażanie ich w szkolenie, aby każde kolejne ćwiczenie potwierdzało systematyczne podnoszenie kwalifikacji. Dla „Dwunastki” ćwiczenie RYŚ-22 było zatem najlepszą okazją do weryfikacji poziomu wyszkolenia dowództw, sztabów i pododdziałów bojowych, aby stale doskonalić się w wojskowym rzemiośle.
Na czas ćwiczenia byli oddelegowani do „Dwunastki” m. in. żołnierze z:
- amerykańskiej 4 Dywizji Piechoty,
- 100 batalionu łączności z Wałcza,
- 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia,
- 2 pułku inżynieryjnego z Kazunia,
- 5 pułku inżynieryjnego ze Szczecina – Podjuch,
- 18 pułku rozpoznawczego z Białegostoku,
- 14 pułku przeciwpancernego z Suwałk,
- 1 Brygady Pancernej z Wesołej,
- pwd DWD Pł. – Wsch., przeciwnika natomiast podgrywali żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oraz
- 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania.
RYŚ-22. To były wielkie manewry. Na poligonach ćwiczyło pona...
