Rząd zlikwiduje kopalnie szybciej? Spółki węglowe mają przygotować plany skrócenia żywotności kopalń nawet o kilkanaście lat

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Czy kopalnie zostaną zlikwidowane o kilkanaście lat wcześniej? Związkowcy PGG napisali list do premiera.
Czy kopalnie zostaną zlikwidowane o kilkanaście lat wcześniej? Związkowcy PGG napisali list do premiera. Fot. DZ - ARC
Ministerstwo Aktywów Państwowych miało zobowiązać zarządy spółek górniczych do przygotowania planów skrócenia żywotności kopalń o kilka lub nawet kilkanaście lat. Według informacji docierających do związkowców PGG, polecenie takie miały otrzymać wszystkie spółki węglowe, a więc PGG, Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj.

Związkowcy napisali list do premiera

Odejście od węgla i likwidacja ostatnich kopalń miało nastąpić w 2049 roku. Taki termin wynegocjowano w ramach umowy społecznej zawartej między rządem a górniczymi związkami. Okazuje się jednak, że kopalnie mogą zostać zamknięte dużo wcześniej - nawet o kilkanaście lat.

Według informacji przekazanych przez związkowców Polskiej Grupy Górniczej, w ostatnich dniach Ministerstwo Aktywów Państwowych miało wydać spółkom węglowym polecenie przygotowania planów skrócenia żywotności kopalń. Takie zadanie zostało rzekomo powierzone PGG oraz spółkom Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj.

Zobacz także

W reakcji na te doniesienia, związkowcy wysłali list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym pytają o ich prawdziwość.

- Zwracamy się też z pytaniem, czy toczą się jakieś poufne rozmowy w tej sprawie z Komisją Europejską, i czy to jej zalecenia, wykonuje w tej sprawie MAP. Sprawa jest szczególnie bulwersująca w czasie nadchodzącego światowego kryzysu energetycznego, który szczególnie dotkliwie, uderzy w Polskę i inne kraje europejskie - pisze w liście Bogusław Ziętek, lider Sierpnia 80.

Według związkowców tego typu działania byłyby skrajnie nieodpowiedzialne, zwłaszcza w czasie drastycznego wzrostu cen energii i surowców energetycznych, w tym głównie gazu. Jak przekonują, Polska już teraz cierpi na niedobór surowców do produkcji energii, a stan ten w najbliższych latach będzie ulegał pogorszeniu, na skutek - ich zdaniem - szkodliwej polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

- Pośpieszna likwidacja własnej bazy surowcowej, całkowicie uzależniłaby nasz kraj od importu energii i surowców do jej produkcji, głównie od rosyjskiego drożejącego gazu. Pozbycie się własnych surowców, skazałoby także naszych obywateli na drastyczne ubóstwo, wynikające z lawinowo rosnących cen energii i gazu, czego już dziś doświadczamy - czytamy w liście.

Jak na razie premier nie wypowiedział się publicznie na temat listu oraz informacji związkowców PGG.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl