Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości odniósł się do słów prezesa Kaczyńskiego. "Jedynym politykiem. który zaproponował Polexit, był Schetyna"

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Radosław Fogiel odniósł się we wtorek do słów prezesa Prawa i Sprawiedliwości o konieczności zmian w stosunkach z Unią Europejska. "W Polsce tylko jeden polityk, zaproponował do tej pory referendum w sprawie członkostwa Polski w UE i to był Grzegorz Schetyna" - powiedział Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.
Radosław Fogiel odniósł się we wtorek do słów prezesa Prawa i Sprawiedliwości o konieczności zmian w stosunkach z Unią Europejska. "W Polsce tylko jeden polityk, zaproponował do tej pory referendum w sprawie członkostwa Polski w UE i to był Grzegorz Schetyna" - powiedział Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości. Fot. Adam Jankowski
Jakiekolwiek mrzonki o Polexicie to kompletna nieprawda, nikt w PiS nie ma takich intencji - powiedział we wtorek rzecznik PiS Radosław Fogiel. - Wiemy, że druga strona będzie nas atakować, ale już chyba nikt w to nie wierzy - dodał. Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości odniósł się w ten sposób do słów Jarosława Kaczyńskiego, który w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" mówił o konieczności zmiany stosunków z Unią Europejską.

Fogiel został zapytany w TVP1 o słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o ułożeniu stosunków z UE na nowo, ale że nie będzie to żaden Polexit, czy niepłacenie składek. Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że "oczywiście jakiekolwiek mrzonki o Polexicie, to jest kompletna nieprawda".

- Tu opozycja standardowo obudzona w środku nocy pierwsze jej słowo, to będzie Polexit. A warto przypominać zawsze, że był w Polsce tylko jeden polityk, który zaproponował do tej pory referendum w sprawie członkostwa Polski w UE i to był Grzegorz Schetyna. W jednym z wywiadów taką propozycję złożył - powiedział Fogiel.

Zapewnił, że "nikt w PiS-ie nie ma takich intencji".

- Oczywiście wiemy, że druga strona będzie nas atakować, ale już chyba nikt w to nie wierzy - dodał.

- Ale faktycznie my będziemy - i o tym mówił prezes Kaczyński - trzymać się tego, do czego jesteśmy zobowiązani traktatem akcesyjnym, innymi traktami, czyli oczywiście jesteśmy członkiem, płacimy składkę, ale jest jeszcze duże pole manewru. Są różne decyzje, które będą podejmowane, są różne inne aspekty uregulowane w inny sposób. I o tym mówił poseł Krzysztof Sobolewski, że jak się dobrze poszuka, to w tym arsenale kilka armat się znajdzie - powiedział Fogiel.

Jarosław Kaczyński zapowiedział zmianę w stosunkach z Unią Europejską

Prezes PiS w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" pytany o relacje z UE powiedział: "Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, poszliśmy na kompromisy, ale widać, że nie o to tu chodzi". Jeżeli wygramy, stosunki z Unią Europejską będziemy musieli ułożyć po nowemu. Nie może być tak – i nie będzie – że Unia wobec nas nie uznaje traktatów, porozumień, umów".

- Ustępstwa nic nie dały, choć poszliśmy daleko - dodał.

Z kolei sekretarz Generalny PiS Krzysztof Sobolewski, odnosząc się do wywiadu prezesa PiS, w poniedziałek w Programie Pierwszym Polskiego Radia powiedział, że Kaczyński stwierdził oczywistą rzecz.

- To, na co umawialiśmy się z Komisją Europejską i to co z naszej strony zostało wypełnione, czyli kwestia Izby Dyscyplinarnej SN, zostało wykonane i oczekiwaliśmy, że realizacja wszystkich zobowiązań nastąpi także z drugiej strony - mówił.

Sekretarz generalny PiS był też pytany o ewentualny scenariusz, w którym Polska miałaby nie otrzymać głównej części budżetu UE.

- Jeśli (Polska) miałaby nie mieć tej głównej części budżetu UE, jeśliby byłaby próba zablokowania ich, można powiedzieć, że KE próbowałaby docisnąć nas do ściany, to wtedy nie pozostaje nam nic innego jak wyciągnąć wszystkie armaty, które są w naszym arsenale i odpowiedzieć ogniem zaporowym - powiedział w poniedziałek Sobolewski.

Polska odpowie "ogniem zaporowym"

We wtorek Sobolewski zapytany w Programie Trzecim Polskiego Radia, co miał na myśli mówiąc o ogniu zaporowym, którym Polska ma ewentualnie odpowiedzieć UE, odparł, że w traktatach UE jest szeroki wachlarz argumentów i możliwości, których można użyć.

- Będziemy starać się używać wszystkich, w niedługim czasie będziemy o nich mówić konkretniej, natomiast w tej chwili tylko sygnalizujemy, że czas na nasze ustępstwa wobec KE, UE się już skończył - powiedział sekretarz generalny PiS.

Fogiel zapytany we wtorek o słowa prezesa PIS, który powiedział, że "Bruksela może znaleźć sposób, by zablokować fundusze dla Polski z wieloletniej perspektywy finansowej", powiedział, że chciałby wierzyć, iż "są takie granice, których ci brukselscy eurokraci nie przekroczą, ale musimy liczyć na najlepsze, a szykować się na najgorsze".

- Czyli musimy brać pod uwagę, że jeżeli tam nie będzie opamiętania, że jeżeli tam to szaleństwo walki z polskim rządem, tylko dlatego, że nie zawsze się zgadza, tylko dlatego, że oczekuje wsparcia od Unii, bo przyjęliśmy kilka milionów ukraińskich uchodźców, bo nie zgadzamy się na to, żeby opróżniać nasze magazyny albo zakręcać kurek z gazem polskim obywatelom, bo Niemcy zostali wyrolowani przez Rosjan Nordstremami, jeżeli to szaleństwo się nie uspokoi, to rzeczywiście trzeba brać pod uwagę, że może dojść do jakichś działań kompletnie poza prawnych i kompletnie bezprecedensowych ze strony Komisji - powiedział rzecznik PiS.

lena

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl