Anthony M. Kennedy został nominowany przez Ronalda Reagana w 1986 r. Chociaż był kandydatem konserwatywnego prezydenta, sam uważamy był za sędziego o umiarkowanych poglądach. Agencja Reuters pisała o nim, że jest „zdecydowanym obrońcą wolności słowa i wolności religijnej”.
Jego orzecznictwo doprowadziło do legalizacji homoseksualnych małżeństw w całych Stanach Zjednoczonych. Ostatnio był sędzią sprawozdawcą głośnego wyroku wobec cukiernika z Kolorado, który w 2012 r. odmówił sprzedaży tortu weselnego parze homoseksualistów. Sąd Najwyższy przyznał, że wyrok sądu z Kolorado, w którym uznano odmowę sprzedaży toru za bezprawną dyskryminację, naruszyła prawa cukiernika.
Umiarkowany sędzia katolicki był często języczkiem u wagi (ang. swing vote) w wielu kluczowych sprawach. Senatorowie obu partii opowiadali, jakiej nominacji oczekują od Donalda Trumpa.
Źródło:
Associated Press
- Mówiłem wielokrotnie, że według mnie wyborcy prezydenta oczekiwali, że będzie nominował do Sądu Najwyższego ludzi określonego typu. Wyrażał się na ten temat jasno i oczekiwałbym, że dotrzyma obietnic składanych wyborcom – zadeklarował republikański senator Chuck Grassley, licząc na konserwatywną nominację.
- Uważam za bardzo istotne, by prezydent odstąpił od reguły wybierania kandydatów na podstawie ich światopoglądu, aby „zdobyć” Sąd Najwyższy. Powinien postarać się wskazać osoby, dorównujące walorami ich poprzednikom, słynącym z poczucia sprawiedliwości oraz oddania amerykańskim wartościom – skomentował demokratyczny senator Ron Wyden.
Po odejściu Kennedy’ego w Sądzie Najwyższym USA będzie zasiadała czwórka sędziów zdecydowanie konserwatywnych (Alito, Thomas, Roberts, Scalia) i czwórka liberalnych (Sotomayor, Kagan, Ginsburg, Breyer). Sędzia Ginsburg jest najstarsza w tym gronie – skończyła 85 lat.
POLECAMY:
