Protesty wyborcze wpływają do Sądu Najwyższego
15 października odbyły się wybory parlamentarne i referendum w Polsce. 18 października w Dzienniku Ustaw opublikowano obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej o wynikach wyborów parlamentarnych i referendum. Od tamtego czasu do Sądu Najwyższego regularnie wpływają protesty przeciwko ważności wyborów do Sejmu i Senatu, jak również ważności referendum.
Jak przekazała portalowi i.pl Karolina Truszczyńska z Centrum Informacyjnego Sądu Najwyższego, do dnia 15 listopada 2023 roku zarejestrowano łącznie 1175 protestów wyborczych.
- W zakresie protestów przeciwko ważności wyborów do Sejmu RP i do Senatu wydano 4 orzeczenia – pozostawiając je bez dalszego biegu - poinformowała.
Ile protestów referendalnych zarejestrowano?
W przypadku wyniku referendum, Sąd Najwyższy zarejestrował natomiast 2286 protestów. W tym przypadku liczba orzeczeń jest znacznie większa.
- W zakresie protestów przeciwko ważności referendum wydano 335 orzeczeń – 249 postępowań połączono do wspólnego załatwienia, 81 pozostawiono bez dalszego biegu - przekazała Karolina Truszczyńska.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Kiedy uchwała o ważności wyborów?
Przedstawicielka Sądu Najwyższego zaznaczyła, że planowane są również kolejne posiedzenia, które mogą wpłynąć na liczbę i ocenę protestów.
Jeśli natomiast chodzi o podjęcie uchwały w przedmiocie ważności wyborów, Sąd Najwyższy ma na to 90 dni od dnia wyborów. Oznacza to, że ostateczna decyzja o ważności wyborów parlamentarnych w Polsce zapadnie do 13 stycznia 2024 roku.
W przypadku referendum, taka uchwała musi zostać podjęta do 60 dni od ogłoszenia jego wyników, czyli do 17 grudnia 2023 roku.
ag