Ścigana Lwowa-Biełowa przemawiała zdalnie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ. Cztery delegacje nie chciały tego słuchać

Damian Świderski
Opracowanie:
Lwowa-Biełowa i Putin są objęcie nakazem aresztowania MTK
Lwowa-Biełowa i Putin są objęcie nakazem aresztowania MTK Wikimedia Commons/Президент России
Ścigana przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, rosyjska rzecznik praw dziecka Maria Lwowa-Biełowa, przemawiała zdalnie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ. W zebraniu brali udział przedstawiciele 15 państw członkowskich. Cztery spośród delegacji postanowiły jednak zaprotestować i opuścić spotkanie.

Gdy Lwowa-Biełowa rozpoczęła swoje wystąpienie, cztery państwa podjęły decyzję, że nie chcą dalej uczestniczyć w nieformalnym spotkaniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. To delegacje Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Albanii i Malty – podał Reuters.

Wszystko przez to, że w marcu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Lwowej-Biełowej, a także prezydenta Rosji Władimira Putina. Oboje zostali oskarżeni o udział w nielegalnej deportacji ukraińskich dzieci podczas inwazji na ten kraj. Wojna na Ukrainie rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku.

Cztery kraje opuściły spotkanie RB ONZ. Dlaczego?

Lwowa-Biełowa informowała nie tak dawno o tym, że sama przygarnęła do siebie jedno z deportowanych dzieci. Opuszczenie spotkania przez cztery delegacje skomentowała przedstawicielka Stanów Zjednoczonych przy ONZ Linda Thomas-Greenfield.

- Stany Zjednoczone przyłączyły się do brytyjskiego protestu przeciwko zdalnemu przemówieniu Lwowej-Biełowej, by rzeczniczka "nie otrzymała międzynarodowego podium w celu szerzenia dezinformacji i próby obrony jej potwornych działań na Ukrainie" - powiedziała.

Głos w tej sprawie zabrała również przedstawicielka Wielkiej Brytanii, która była inicjatorką protestu.

- Rosja twierdzi, że chroni te dzieci. Jest to jednak wyrachowana polityka, która ma na celu wymazanie ukraińskiej tożsamości i państwowości - powiedziała Asima Ghazi-Bouillon.

Gdy Lwowa-Biełowa skończyła przemawiać, Ghazi-Bouillon wróciła na spotkanie.

50 krajów, a w tym Polska, podpisało i wydało oświadczenie, w którym było napisane, że Rosja, będąc stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, nadużywa swoich uprawnień, by szerzyć nieprawdziwe informacje o losie wojny i dzieci z Ukrainy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

mm

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
olo
Ruski sra*ją na wasze zakazy:D
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl