Zgodnie z ustawą pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa powinien zwołać pierwszy prezes Sądu Najwyższego, czyli prof. Małgorzata Gersdorf. Prawo i Sprawiedliwość chce, by odbyło się ono jak najszybciej i by członkowie wybrali nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego KRS. Kiedy posiedzenie się odbędzie wciąż nie wiadomo. Prezes Gersdorf zapewnia, że zna swój ustawowy obowiązek i konsekwentnie deklaruje, że posiedzenie zwoła. Ale najpierw chce uzyskać informacje od Marszałka Sejmu dotyczące „prawidłowości wskazania kandydatów do KRS”.
Kilkanaście dni temu posłowie PiS w ekspresowym tempie przygotowali nowelizację ustawy. Zapisano w niej, że pierwsze posiedzenie KRS zwołuje prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Po fali krytyki wycofano się ze zmian. „Wycofaliśmy nowelizację ustawy o KRS, bo czekamy na decyzje pani Gersdorf która powinna wykonać swój obowiązek” - mówiła wówczas rzecznik PiS Beata Mazurek.
Tymczasem członek KRS Wiesław Johann nie czekając na decyzję pierwszej prezes Sądu Najwyższego organizuje spotkanie rady. „Właśnie dostałem informację z biura KRS, że na polecenie członka rady Wiesława Johanna w siedzibie Rady odbędzie się spotkanie członków KRS. Rzecz jasna bez żadnego trybu. Partyjne sądy” - napisał na Twitterze poseł Platformy Obywatelskiej, członek KRS Borys Budka.
Pomysł pozytywnie oceniła poseł Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz. „Wreszcie, inicjatywę w sprawie KRS podjął przedstawiciel Prezydenta w KRS, sędzia w stanie spoczynku Wiesław Johann. Przewodniczącego nie możemy wybrać, ale wice - uważam, że tak” - napisała na Twitterze Pawłowicz.
Spotkanie rady zaplanowano na 4 kwietnia na godz. 11 w Warszawie.
CZYTAJ TEŻ | PIS ROBI KROK W TYŁ WS. REFORMY SĄDOWNICTWA I USTAWY O IPN. W PLANACH M.IN. OGRANICZENIE KOMPETENCJI MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
KRS jest konstytucyjny organ stojący na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Między innymi opiniuje akty normatywne dotyczące sądownictwa, rozpatruje i ocenia kandydatury do pełnienia urzędu sędziowskiego oraz przedstawianie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosków o powołanie sędziów, a także wyraża opinię w sprawie powołania i odwołania prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych i sądów wojskowych.
POLECAMY: