Pierwsza sesja Sejmiku Śląskiego
ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z SESJI SEJMIKU ŚLĄSKIEGO
Sesja Sejmiku Śląskiego w Katowicach - pierwsza po wyborach samorządowych 2018 - rozpoczęła się o godz. 9.
WYNIKI WYBORÓW W SEJMIKU ŚLĄSKIM
- Jan Kawulok z PIS przewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego
- Jakub Chełstowski z PiS Marszałkiem Województwa Śląskiego
- Wojciech Kałuża wicemarszałkiem województwa śląskiego
- Dariusz Starzycki wicemarszałkiem województwa śląskiego
Kim jest nowy marszałek?
Jakub Chełstowski został marszałkiem województwa śląskiego
Jakub Chełstowski został marszałkiem województwa śląskiego ZDJĘCIA
Jakub Chełstowski został marszałkiem województwa śląskiego
Zmiany na stanowiskach po wyborze nowych władz województwa śląskiego
ZMIANA WŁADZ WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Radny Wojciech Kałuża (wybrany z Koalicji Obywatelskiej) ma być wicemarszałkiem woj. śląskiego. Właśnie przedstawił go wiceminister Grzegorz Tobiszowski. Bo dzięki Kałuży większość (23 mandaty) w sejmiku przejmuje PiS. Kałuża był rekomendowany przez Nowoczesną.
- Moją partią jest Śląsk - deklaruje Wojciech Kałuża, który w ten sposób skomentował swoje przejście z Nowoczesnej do PiS.
CZYTAJCIE KONIECZNIE
PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ PRZEJĘŁO WŁADZĘ NA ŚLĄSKU: ZDRADA, HAŃBA I BRAWA
Wojciech Kałuża kandydował do sejmiku w okręgu rybnickim. Rekomendowała go Nowoczesna, otrzymał pierwsze miejsce na liście i zdobył 25 109 głosów. Wojciech Kałuża mieszka w Żorach i chciał ubiegać się o fotel prezydenta tego miasta. Ostatecznie poparł innego kandydata.
Poseł Borys Budka, lider Platformy Obywatelskiej nie owija w bawełnę:
Niestety, radny oszukał ponad 20 tys. wyborców, którzy na niego głosowali. Za cenę osobistych korzyści zdradził wartości, pod którymi podpisywał się startując w wyborach z listy Koalicji Obywatelskiej. Na Śląsku Kałuża od dziś stanie się symbolem tego, co najgorsze w polityce
Sesja Sejmiku Śląskiego TRANSMISJA NA ŻYWO
Hańba, hańba! słychać z ław Sejmiku Śląskiego. Krzyki pomieszane są z oklaskami dla Wojciecha Kałuży.
PiS ma najwięcej mandatów, to jednak za sprawa zawartej koalicji przez przedstawicieli PO, Nowoczesnej, PSL i SLD, nie mógł samodzielnie rządzić. Ta sytuacja jednak diametralnie się zmieniła w środę nad ranem, gdy okazało się, że Wojciech Kałuża postanowił zmienić barwy klubowe z Nowoczesnej na PiS.
Sejmik Śląski AKTUALNY PODZIAŁ MANDATÓW
- PiS 23 mandaty w Sejmiku Śląskim
- Koalicja Obywatelska 19 mandatów w Sejmiku Śląskim
- SLD 2 mandaty w Sejmiku Śląskim
- PSL 1 mandat w Sejmiku Śląskim
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował o podpisaniu strategicznego porozumienia. Deklaracja programowa dla Śląska – bo o niej mowa daje prawicy pierwszą od 17 lat szansę na wzięcie odpowiedzialności za zarządzanie Województwem Śląskim. Region ten przez lata uchodził za bastion Platformy Obywatelskiej.
- Wczoraj wieczorem została podpisana deklaracja programowa dla Śląska. Dzięki niej, po 17 latach, prawica zyskuje realną szansę na wzięcie odpowiedzialności za zarządzanie Województwem Śląskim. Za godzinę zaczynamy w Katowicach obrady Sejmiku. Trzymajcie kciuki za Śląsk! - napisał Michał Dworczyk.
Głównym celem zawartej umowy ma być budowanie i planowanie działań na poziomie regionalnym w oparciu o idee równomiernego rozwoju gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności. Strony porozumienia uznały także za kluczowe działania na rzecz rozwijania programu „DLA ŚLĄSKA”.
„Strony porozumienia za wspólny cel uznają dbałość o dobro lokalnej społeczności i zapowiadają działania na rzecz pożądanych rozwiązań i projektów. Współpraca ta oznaczać będzie porozumienie w kluczowych dla regionu sprawach, których realizacja przyczyni się strategicznie do korzystnego rozwoju dla dobra mieszkańców.
Jednocześnie strony będą dążyły do ustalenia w ramach wzajemnych konsultacji wspólnego stanowiska w sprawach dotyczących działań, organizacji i funkcjonowania samorządu” - czytamy w deklaracji.
We wtorek w podpisaniu porozumienia koalicyjnego uczestniczyli Monika Rosa z Nowoczesnej, Wojciech Saługa z Platformy Obywatelskiej, Stanisław Dąbrowa z PSL i Marek Balt z SLD. Wtedy wydawało się, że to własnie ta koalicja będzie rządziła Śląskiem.
CZYTAJ KONIECZNIE
KOALICJA ANTY-PIS ZAWIĄZANA
- Jesteśmy przekonani, że ta większość, która się ukształtowała po wyborach w sejmiku, będzie mieć odzwierciedlenie w głosowaniu przy wyborach konkretnych osób. W ramach utworzonego zarządu będziemy kierować województwem śląskim przez kolejne pięć lat - powiedział Wojciech Saługa.
Zadowolenia z podpisania porozumienia koalicyjnego nie krył również Marek Balt z SLD:
- Kontynuujemy to, co było do tej pory. Chcemy współpracować z naszymi partnerami w celu rozwoju całego regionu - mówił Balt.
- Polskiemu Stronnictwu Ludowemu zależało na zrównoważonym rozwoju województwa śląskiego. Chodzi tu zarówno o obszary wiejskie, jak i o obszary miejskie. Do tej pory współpraca pomiędzy partnerami koalicyjnymi odbywała się w sposób prawidłowy - stwierdził Stanisław Dąbrowa z PSL.
Sama umowa zawiera także elementy programowe. Określone są tam też zasady współpracy w ramach porozumienia. Z dokumentu wynika, że w zarządzie województwa jedno miejsce przypadnie PSL, dwa SLD i dwa Koalicji Obywatelskiej.
Te ustalenia miały znaleźć potwierdzenie w dzisiejszym głosowaniu, ale już wiadomo, że za sprawa Wojciecha Kałuży, cały plan legł w gruzach.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Antyterroryści na lotnisku w Pyrzowicach