Muzyka jako narzędzie dyplomacji. Wielkie wydarzenie w Waszyngtonie
W środę 27 września sekretarz stanu USA Antony Blinken zainaugurował Globalną Inicjatywę Dyplomacji Muzycznej, ogólnoświatowe przedsięwzięcie mające na celu wyniesienie muzyki jako narzędzia dyplomatycznego promującego pokój i demokrację.
W ramach inicjatywy, Stany Zjednoczone będą wysyłać najlepszych artystów do krajów takich jak Chiny czy Arabia Saudyjska.
Uroczystość inauguracyjna odbyła się w Departamencie Stanu w Waszyngtonie. Do sekretarza Blinkena dołączył Harvey Mason Jr., dyrektor generalny Recording Academy; Lyor Cohen, globalny szef muzyki w YouTube i Google; oraz David M. Rubenstein, prezes zarządu The John F. Kennedy Center for the Performing Arts.
Wydarzenie obejmowało występy na żywo: Jamiego Bartona, GAYLE’a, Dave’a Grohla, Mickeya Guytona, Herbiego Hancocka, Christophera Jacksona, LADAMY, Aimee Manna, Rakima, Armaniego White’a i DJ 2-Tone, a także wiadomość wideo od Bono.
Sekretarz Stanu USA chwycił za gitarę. Dał popis na scenie
Występu nie mógł też sobie odmówić gospodarz imprezy - sekretarz stanu USA Antony Blinken. Chwycił za gitarę i dał popis swoich umiejętności na scenie.
Grając na swoim ulubionym instrumencie, Blinken zaśpiewał mocnym głosem utwór „Hoochie Coochie Man” legendy bluesa Muddy’ego Watersa. Wtórowała mu publiczność w większości składająca się z jego podwładnych w Departamencie Stanu.
"Od pokoleń dyplomacja amerykańska pracowała nad wykorzystaniem mocy muzyki do budowania mostów i wspierania współpracy między Amerykanami a ludźmi na całym świecie” – powiedział Blinken w przemówieniu przed swoim występem.
Legendarny Quincy Jones nagrodzony za szerzenie pokoju za pomocą muzyki
Mason i sekretarz Blinken przyznali Quincy'emu Jonesowi pierwszą w historii nagrodę Peace Through Music Award. Nagroda przyznawana jest profesjonalistom, artystom lub grupom z amerykańskiej branży muzycznej, którzy odegrali kluczową rolę w wymianie międzykulturowej i których twórczość muzyczna przyczynia się do pokoju i wzajemnego zrozumienia na całym świecie.
Jones zdobył dotychczas 28 nagrody Grammy, co stanowi trzeci najwyższy wynik w historii za Beyoncé i dyrygentem muzyki klasycznej Sir Georgiem Soltim. Ponadto otrzymał kilka prestiżowych wyróżnień od Akademii Nagrań: nagrodę powierniczą w 1989 r., nagrodę Grammy Legends Award w 1991 r. oraz nagrodę Człowieka Roku MusiCares w 1996 r. Wśród jego wyróżnień znalazły się też nagroda im. Jeana Hersholta przyznana przez Motion Picture Academy w 1994 r. i Kennedy Center Honors z 2001 r.
